W zeszłym sezonie grypa była bardziej śmiertelna niż przez co najmniej 4 ostatnie dekady. Zgodnie z wynikami, jakie przedstawił szef Ośrodków Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w USA w wywiadzie dla Associated Press, zabiła łącznie 80 tys. osób.

Wyniki śmiertelności w sezonie grypowym 2017/2018 pogorszyły dwa czynniki: szczepy, które szczególnie mocno dotknęły młodych i starszych, oraz słabe trafienie w szczepionce przeciw grypie. Mimo to, jak mówią eksperci CDC, nawet stosunkowo słaby wpływ szczepień prawdopodobnie uratował wiele istnień, więc w tym sezonie każdy powinien znów skorzystać z okazji. Zalecane jest zwłaszcza, aby skorzystał z niej każdy w wieku powyżej 6 miesięcy.

infoplanet zdrowie smiertelna grypa chorzy

– Zeszłoroczny sezon grypowy trafił na pierwsze strony gazet ze względu na jego zasięg i skutki, ale wysoka liczba wciąż zaskakiwała ekspertów. Dlatego chciałbym, aby więcej osób się zaszczepiło – mówił dr Redfield.

Grypa zabija wywołując zazwyczaj inne śmiertelne choroby, takie jak zapalenie płuc, udar czy atak serca. Najbardziej śmiercionośny sezon grypowy to pandemia z 1918 roku, podczas której na grypę zmarło ponad 500 tys. Amerykanów.

infoplanet zdrowie smiertelna grypa chorzy

– 80 000 zgonów to ponad dwukrotnie więcej niż oczekiwano w typowym złym sezonie grypowym. W ostatnich latach roczna liczba ofiar śmiertelnych wypadków grypy wahała się od 12 tys. do 56 tys. zgonów. To bardzo dużo – ocenił dr William Schaffer, ekspert ds. szczepionek na Uniwersytecie Vanderbilt w Nashville.

Jeśli chodzi o nadchodzący sezon, krążący szczep wydaje się łagodniejszy. Według CDC istnieje zatem szansa, że szczepionka jest dobra. Jednak, jak zauważa ekspert ds. grypy dr Daniel Jernigan, „choć widzimy bardziej zachęcające oznaki niż na początku zeszłego roku, nie wiemy, co się stanie”.

kup artykuly platne