Wokół czerwonego mięsa narosło wiele mitów. Niektórzy twierdzą, że należy je całkowicie wykluczyć z diety lub przynajmniej częściowo ograniczyć. Inni uważają natomiast, że jest ono niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Kontrowersje wzmaga fakt, że pozyskiwanie wołowiny często wiąże – niestety – się z okrucieństwem wobec zwierząt oraz brakiem zrównoważonego podejścia do środowiska. Nie da się również ukryć, że czerwone mięso wysokiej jakości jest bardzo drogie. Gdzie zatem szukać odpowiednich produktów? Jak dokonać zakupu, by nie nadwyrężać swojego portfela i w jak najmniejszym stopniu szkodzić środowisku? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej!

(Nie)naturalne środowisko czerwonego mięsa

W naturalnym środowisku bydło jest ważnym elementem biosystemu, a jego odchody stanowią idealny nawóz pól, na których pasą się zwierzęta. Ich mięso, w ograniczonych ilościach, jest dla nas bardzo zdrowe. Z tego względu zrównoważona hodowla bydła dobrze wpływa na ekosystem – daje pracę i źródło utrzymania hodowcom, rzeźnikom i wielu przedstawicielom małych firm przetwórczych.

Niestety, rzeczywistość odbiega od tego ideału. Gdy zabierzemy krowy z pastwisk, zwiększymy ich ilość do tysięcy sztuk i będziemy im podawać paszę ze zmodyfikowanych genetycznie zbóż, otrzymamy prosty przepis na zrujnowanie środowiska. Większa ilość bydła wymaga również stosowania antybiotyków – tylko one uchronią zwierzęta przed chorobami spowodowanymi życiem w nienaturalnym środowisku.

 

Wołowina

Intensywny chów sprawia, że na spożywanie czerwonego mięsa może sobie pozwolić niemal każdy codziennie. To, wbrew pozorom, wcale nie jest dla nas zdrowe. Co więcej, na takiej hodowli cierpią rolnicy, planeta i zwierzęta.

Na szczęście, sytuacja stopniowo ulega zmianie. Nastawieni proekologicznie rolnicy i przetwórcy zaczynają zmieniać system – hodują krowy w bardziej ekologiczny i przyjazny środowisku sposób, co przekłada się na wyższą jakość mięsa, a także starają się zminimalizować odpady podczas produkcji, dzięki czemu w mniejszym stopniu zanieczyszczają środowisko. Jak wybierać właśnie tych świadomych dostawców? Czym się kierować, by cieszyć się doskonałym smakiem mięsa, a jednocześnie nie szkodzić środowisku? Przeczytajcie artykuł, a poznacie wszystkie odpowiedzi!