We wschodniej Demokratycznej Republice Konga Cztery zostały potwierdzone nowe przypadki wirusa Ebola. Jak powiedział tamtejszy minister zdrowia, uważa się, że gorączka krwotoczna zabiła łącznie 38 osób, chociaż kilka z przypadków nie zostało oficjalnie potwierdzonych. Jednocześnie władze przygotowują się do wdrożenia eksperymentalnej szczepionki.

Państwowe służby rozpoczęły w tym tygodniu szczepienia pracowników ochrony zdrowia i osób, które miały kontakt z chorymi. Eksperymentalna szczepionka wyprodukowana przez Merck wcześniej okazała się skuteczna przeciwko wybuchowi epidemii w zachodnim Kongu, która zakończyła się pod koniec zeszłego miesiąca.

infoplanet zdrowie szczepionka na wirus ebola badania

Jak przekazał Reuterowi Steve Ahuka, wirusolog z National Institute for Biomedical Research (INRB) w stolicy kraju Kinszasie, władze są również gotowe na podanie zarażonym eksperymentalnego leku o nazwie mAB114. Leczenie zostało opracowane w Stanach Zjednoczonych przy użyciu przeciwciał osób, które przeżyły epidemię wirusa Ebola w zachodnim kongijskim mieście Kikwit w 1995 roku i było w 100% skuteczne podczas testów na małpach.

– To leczenie eksperymentalne, tak więc postępujemy zgodnie z protokołem. Komisja etyki wydała zgodę na nasze działania – powiedział Ahuka, dodając, że podanie eksperymentalnego leku nastąpi w ciągu kilku dni.

infoplanet zdrowie szczepionka na wirus ebola badania

Lekarz stwierdził również, że brane jest pod uwagę zastosowanie innych metod leczenia, w tym przeciwzapalnego leku ZMapp, opracowanego przez koncern farmaceutyczny Mapp Biopharmaceutical z San Diego.

Wirus Ebola, który powoduje gorączkę, wymioty i biegunkę, rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi. Podczas największej epidemii w Afryce Zachodniej w latach 2013-2016 zmarło około 11 tys. osób, choć nieoficjalne dane mówią o znacznie większej liczbie ofiar. Władze Konga, które doświadczyły 10 epidemii od 1976 roku, jak dotąd odnoszą największe sukcesy w walce z rozprzestrzenianiem się choroby. Niezwykle skuteczna okazuje się edukacja – przekazywanie ludności cywilnej wiedzy na temat sposobów rozprzestrzeniania się Eboli i profilaktyki zachorowań.

kup artykuly platne