Największe prowadzone dotychczas badanie nad kształtami i rozmiarami waginy pokazuje, że nie ma czegoś takiego jak „norma” . Pochwy mają różne kształty i rozmiary, co ujawniła analiza setek tysięcy kobiet. Odkrycia powinny uspokoić kobiety, które martwią się, czy są „normalne”.

W pogoni za „normą”

W ostatnich latach nastąpił wzrost liczby operacji plastycznych żeńskich zewnętrznych narządów płciowych, zwanych sromem lub waginą. W Wielkiej Brytanii liczba kobiet, które zredukowały swoje wargi sromowe wzrosła pięciokrotnie w ciągu ostatnich 10 lat.

– Chęć zmiany wyglądu swoich narządów płciowych wynika z nacisków na wygląd ciała, a także z braku informacji o różnorodności narządów płciowych – ocenia Emma Barnard z Uniwersytetu Melbourne w Australii. – Nawet podręczniki medyczne przedstawiają tylko jeden rodzaj sromu: mały i symetryczny. Często są to bardzo stylizowane rysunki, które nie odzwierciedlają prawdziwego życia – dodaje ekspertka.

infoplanet zdrowie wagina pod lupa w pogoni za norma

Aby obalić powielany stereotyp, Anne Kreklau z Lucerne Cantonal Hospital w Szwajcarii wraz z zespołem przeprowadziła pomiary ponad 650 zdrowych kaukaskich kobiet w wieku od 15 do 84 lat. Mierzono wewnętrzne i zewnętrzne wargi sromowe, łechtaczkę, pochwę oraz krocze. Wyniki wykazały dużą rozbieżność. Na przykład długość wewnętrznych warg sromowych wynosiła średnio 43 milimetry, ale wahała się od 5 do 100 milimetrów, a łechtaczka miała przeciętnie szerokość 5 milimetrów, choć jej rozmiary mogly wynosić od 1 do 22 milimetrów.

Zmiany w czasie

Ponadto w badaniu stwierdzono, że wymiary waginy różnią się w zależności od wieku, BMI i historii porodu. Wewnętrzne wargi sromowe i krocze były na przykład krótsze u kobiet starszych, a zewnętrzne – dłuższe u kobiet z wyższym BMI. Dodatkowo kobiety, które urodziły dziecko, miały większą pochwę niż te, które nie rodziły lub miały cesarskie cięcie.

– Nasze odkrycia powinny pomóc w szerzeniu świadomości na temat różnorodności żeńskich narządów płciowych. Do tej pory nasza wiedza na temat anatomii sromu była ograniczona, a jej podstawą były głównie badania przestarzałe – pochodzące nawet z 1924 roku – lub prowadzone na małych grupach kobiet – mówi Kreklau. – Zaktualizowane informacje będą także przydatnym źródłem informacji dla lekarzy, którzy często nie czują się dostatecznie kompetentni, aby ocenić wygląd sromu – dodaje.

Rozmiary kobiecych narządów wynoszą:


  • szerokość łechtaczki: średnia – 5 mm, normatywny przedział: 1 mm–22 mm,

  • długość łechtaczki: średnia – 7 mm, normatywny przedział: 0,5 mm – 34 mm,

  • długość otwarcia pochwy: średnia – 28 mm, normatywny przedział: 6 mm – 75 mm,

  • długość zewnętrznych warg sromowych: średnia – 80 mm, normatywny przedział: 12 mm – 180 mm,

  • długość wewnętrznych warg sromowych: średnia – 43 mm, normatywny przedział: 5 mm – 100 mm,

  • szerokość wewnętrznych warg sromowych: średnia – 14 mm, normatywny przedział: 1 mm – 61 mm,

  • długość krocza: średnia – 21 mm, normatywny przedział: 3 mm – 55 mm.

infoplanet zdrowie wagina pod lupa zmiany w czasie

Kobiety powinny być zatem spokojne o swoją „normalność”, co może mieć wpływ na ilość osób, decydujących się na operacje plastyczne sromu. To zjawisko już obserwowane w Królewskim Szpitalu Dziecięcym w Melbourne, w którym ponad 90% dziewcząt decyduje o zaniechaniu operacji, gdy dowiaduje się, że mieszczą się w normie.