Wilgotność nie ogranicza zdolności wirusów grypy do zarażania ludzi – twierdzą naukowcy po przeprowadzeniu badania, które kwestionuje długo podtrzymywane przekonanie. Dotąd uważano, że wirusy stają się mniej aktywne w wilgotnych warunkach. Naukowcy odkryli jednak, że śluz i inne wydzieliny z dróg oddechowych wydalane podczas kaszlu lub kichania chronią wirusy grypy w powietrzu, niezależnie od poziomu wilgotności.

– Odkrycia są szczególnie ważne w czasach, gdy organizacje zdrowia publicznego wymyślają sposoby powstrzymania rozprzestrzeniania się zakażeń, szczególnie podczas pandemii – ocenia współautorka badań Seema Lakdawala, adiunkt w dziale mikrobiologii i genetyki molekularnej University of Pittsburgh School of Medicine.

W badaniu naukowcy wykorzystali zaprojektowany przez siebie obracający się metalowy bęben, który utrzymuje zawiesiny aerozoli przy zachowaniu stałego poziomu wilgotności względnej. Badacze połączyli próbki ludzkiej wydzieliny z pandemicznym szczepem grypy H1N1 z roku 2009, a mieszaninę rozpylili na bęben. Efekt był podobny do przebywania w pokoju z chorym. Co ciekawe, bęben został wyposażony w specjalne filtry mające uwolnieniu się wirusa, a naukowcy uruchomili bęben na godzinę. To typowy czas, w którym powietrze pozostaje w domach zanim zostanie przewiane na zewnątrz. Zespół przeprowadził eksperyment na siedmiu różnych poziomach wilgotności.

infoplanet Zdrowie Wirus grypy a wilgotnosc powietrza badania

– Byłam zdumiona – komentuje wyniki Lakdawala. – Wirus grypy był równie zakaźny przy wszystkich poziomach wilgotności, a wydzieliny z dróg oddechowych chroniły go przez czas potrzebny co najmniej na wymianę powietrza w typowym domu.

– Wynik był zaskakujący, ponieważ nasza poprzednia praca sugerowała, że wirus grypy zachował się lepiej przy niskiej wilgotności – dodaje współtwórczyni badania Linsey Marr. – Pomyśleliśmy, że może to pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego sezon grypowy pojawia się w zimie, kiedy wilgotność w pomieszczeniach zamkniętych jest niska, ale musimy teraz ponownie przemyśleć, co dzieje się z wirusem, gdy znajduje się w kropelkach i aerozolach

Odkrycia sugerują, że w sezonie grypowym mieszkania i biura powinny mieć zwiększony współczynnik wymiany powietrza w połączeniu z filtracją lub promieniowaniem UV recyrkulowanego powietrza, jak również regularną dezynfekcję powierzchni o wysokim poziomie kontaktu, takich jak klamki drzwi, klawiatury, telefony i biurka. Inne szczepy grypy muszą zostać dopiero przetestowane pod kontem trwałości przetrwania w warunkach domowych.