Okazuje się, że większość osób, które rozpoznaje u siebie alergie leczy się sama. Najczęściej chorzy, którzy łzawią, kichają, mają czerwone i swędzące oczy, zamiast skonsultować się z lekarzem, wybierają leki dostępne bez recepty (OTC). Efekt takich działań to większe wydatki i brak ulgi. Dlaczego?

Wymowne wyniki ankiety

Przeprowadzono ankietę wśród blisko 300 Australijczyków, którzy robili zakupy w aptekach w swoim rodzinnym mieście. Wyniki opublikowane w czasopiśmie The Journal of Allergy and Clinical Immunology wykazały, że wśród osób z katarem siennym niewiele ponad 17% wybrało odpowiednie leki OTC do leczenia swoich objawów.

Większość ankietowanych nie szukała też porad na temat właściwego rodzaju przyjmowanych leków – stwierdzili autorzy badania. Choć badanie miało miejsce w Australii, istnieje duże prawdopodobieństwo, że złe sezonowe leki przeciwalergiczne wybierają ludzie na całym świecie.

– Wysoki odsetek osób cierpiących na nieżyt nosa wybiera leki bez konsultacji z farmaceutą, to globalny trend – powiedziała Rachel Tan, główna autorka badań Instytutu Badań Medycznych Woolcock na Uniwersytecie w Sydney.

Alergia a życie codzienne

60% ankietowanych twierdzi, że symptomy ich choroby mają wpływ na przynajmniej jeden aspekt ich codziennego życia. Jedna piąta uczestników miała również współistniejącą astmę.

Leczenie przewlekłej choroby, jaką jest alergia nie powinno być bagatelizowane. Brak odpowiedniego podejścia do leczenia skutkuje zwiększeniem wydatków na nie zawsze właściwe leki, a także częstszymi nieobecnościami w pracy.

Zdarza się również nader często, że osoby raz zdiagnozowane uważają, że objawy w następnym sezonie są spowodowane tą samą alergią – a tak być nie musi. Przyczyn może być wiele, niestety wiele osób ma tendencje do trywializowania objawów.

Najlepsze w przypadku alergii sezonowych

Katar sienny często pojawia się wiosną, latem i wczesną jesienią. Jest spowodowany alergiczną wrażliwością na pyłki powietrzne z trawy, drzew i chwastów.

Kichanie, zatkany nos, katar i swędzenie oraz łzawienie oczu są najczęstszymi objawami kataru siennego. Może on również powodować bóle głowy i inne problemy. Prawie 8% osób w wieku 18 lat i starszych w Stanach Zjednoczonych ma katar sienny, zgodnie z najnowszymi danymi z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Za najlepsze rozwiązanie dla większości osób z alergią, według ekspertów, są uważane aerozole do nosa ze steroidami, ale niestety niewiele badanych osób wybrało ten lek. Zamiast tego, naukowcy stwierdzili, że wielu z 296 uczestników, którzy zakwalifikowali się do badania, wybrało doustne leki przeciwhistaminowe.

Aby alergia była właściwie zdiagnozowana i leczona, należy w sezonie po wystąpieniu objawów udać się do lekarza i przeprowadzić szereg testów, które pomogą wskazać, jakich alergenów powinniśmy się wystrzegać i jakie leki stosować, by zmniejszyć przykre dolegliwości.