W ostatnich latach woda alkaliczna zyskała popularność wśród entuzjastów zdrowia i profesjonalnych sportowców – niezależnie od tego, czy celem jest przestrzeganie diety, czy nawodnienie. Niektórzy twierdzą, że woda alkaliczna lub woda o wysokim PH jest najlepsza do picia, powołując się na długą listę potencjalnych korzyści wody alkalicznej, od zwiększonej utraty wagi po odporność na raka. Ale czy ten popularny napój to faktycznie panaceum dla zachowania zdrowia, czy jest to po prostu kolejna moda wykorzystywana do celowania w konsumentów dbających o zdrowie? Przerwijmy debatę i znajdźmy prawdę.

Czym jest woda alkaliczna?

Woda alkaliczna ma wyższy PH niż zwykła woda (PH około 8 lub 9) i ujemny potencjał redukcji utleniania (ORP), a najlepszym jej typem jest naturalnie alkaliczna woda źródlana. W środowisku alkalicznym nie przetrwa żadna choroba. Z powodu wyższego PH woda alkaliczna jest prawdopodobnie bardziej korzystna dla zdrowia niż woda z kranu. PH wynosi średnio około 7.365 dla krwi w skali od 0–14, podczas gdy krew przy stosunku zasadowości do kwasu 60/40. Ciało ciężko pracuje, aby naturalnie utrzymać krew na poziomie stanu zasadowego i zabrać ze zgromadzonych zapasów, ilekroć jest to konieczne, aby zachować równowagę. Woda alkaliczna zawiera natomiast 4 kluczowe minerały do prawidłowego funkcjonowania organizmu: wapń, potas, sód i magnez.

infoplanet zdrowie woda alkaliczna dobrac czy nie czym jest

Wapń wzmacnia kości i wspiera zdrowy układ krwionośny. Magnez pomaga przekształcić jedzenie w energię i utrzymuje funkcje mięśni, nerwów, serca i nerek. Sód kontroluje ciśnienie krwi, równoważy płyny w organizmie i wpływa na ruchy mięśni. Potas pomaga natomiast utrzymać rozluźnienie mięśni i przeciwdziała skurczom, co jest niezwykle ważne dla serca, a także pomaga w trawieniu i eliminacji płynów. Jak przekonują zwolennicy wody alkalicznej, pobudza ona metabolizm, spowalnia utratę masy kostnej, odwraca proces starzenia i poprawia wchłanianie składników odżywczych poprzez neutralizację kwasu we krwi, który powoduje chorobę.

Niestety, badania ograniczają potencjalne korzyści wynikające z wykorzystania wody alkalicznej, udowadniając, że wiele źródeł bezpodstawnie przekazuje zalety, aby sprzedawać drogie systemy filtrów alkalicznych, zamiast dostarczać konsumentom oparte na faktach informacje na temat zdrowia. Alkalizacja ciała i wszystkich narządów jest skomplikowana, dlatego przeciwnicy wody alkalicznej przypominają, że picie wody może nie zapewnić wysokiego poziomu PH i wskazują, że ludzkie ciało nie zostało stworzone, aby żyć w stałym stanie zasadowym.

Woda alkaliczna – woda strukturalna – woda normalna – woda mineralna

Obecnie w każdym sklepie istnieje wiele opcji wyboru wody butelkowanej: od wody alkalicznej do strukturalnej i ody mineralnej. Woda butelkowana pochodzi zazwyczaj z wodociągu. Filtruje się ją w procesie odwróconej osmozy, który usuwa zanieczyszczenia i mikroorganizmy, dzięki czemu występują w niej śladowe ilości minerałów, w tym wapń, magnez, potas i sód. Oczyszczona woda ma zwykle kwaśne lub obojętne pH – 7 lub niższe.infoplanet zdrowie woda alkaliczna dobrac czy nie porownanie

Z drugiej strony woda mineralna pochodzi ze źródła mineralnego i zawiera różne minerały, sole i związki siarki. Jest dostępna w odmianach zarówno niegazowanych, jak i musujących, klasyfikowanych na podstawie tego, czy zawiera dodatkowe gazy dwutlenku węgla, czy nie. Podobnie jak woda alkaliczna, może pomóc w dostarczaniu do diety ważnych minerałów, przynosząc korzyści dla zdrowia.

Tymczasem woda ustrukturyzowana to rodzaj, który nie został przefiltrowany lub przetworzony, co czyni go praktycznie identycznym z wodą występującą w przyrodzie. Uważa się, że dostarcza więcej energii i jest „optymalnie naładowana”, co pomaga naszym komórkom działać wydajniej. Podobnie jak woda alkaliczna, ma optymalne pH i przynosi korzyści od podniesienia poziomu energii po trawienie i poprawę nastroju. Podobnie jak w przypadku wody alkalicznej, badania na temat wpływu wody na zdrowie nadal nie są pełne.

5 zalet wody alkalicznej

1. Poprawia krążenie

Niektóre badania sugerują, że woda alkaliczna może poprawiać krążenie, pozwalając krwi łatwiej przepływać przez ciało, by dostarczyć tlen i ważne składniki odżywcze do tkanek. Uważa się, że zmniejsza gęstość krwi, pomagając jej przemieszczać się przez krwioobieg bardziej wydajnie. Zostało to zademonstrowane w badaniu z 2016 roku, opublikowanym w Journal of the International Society of Sports Nutrition, w którym podano 100 zdrowym dorosłym zwykłą wodę lub wodę alkaliczną do rehydratacji po ciężkim treningu. Co ciekawe, ci, którzy pili wodę alkaliczną, odnotowali 6,3% spadku gęstości krwi w porównaniu do zaledwie 3,36% spadku u tych, którzy pili zwykłą wodę.

2. Zmniejsza objawy refluksu

Refluks jest stanem, w którym kwas przechodzi z powrotem przez przełyk, powodując objawy takie jak odbijanie, wzdęcia i nudności. W refluksie kluczową rolę kwasu odgrywa pepsyna – enzym odpowiedzialny za niszczenie białek. Woda alkaliczna może mieć korzystny wpływ na neutralizację pepsyny i złagodzenie objawów. Badanie in vitro z Instytutu Głosu w Nowym Jorku wykazało, że picie wody alkalicznej o pH 8,8 pomogło w dezaktywacji pepsyny, potencjalnie zapewniając korzyści terapeutyczne dla osób cierpiących na refluks żołądkowy. Jednak blokowanie pepsyny działa jak tymczasowy bandaż na prawdziwy problem i choć woda alkaliczna może pomóc w złagodzeniu objawów, nie leczy samego źródła refluksu.

infoplanet zdrowie woda alkaliczna dobrac czy nie 5 zalet czesc2

3. Zwiększa nawodnienie

Utrzymanie dobrego nawodnienia ma zasadnicze znaczenie dla ogólnego zdrowia i samopoczucia. Dostateczna ilość wody reguluje temperaturę ciała, pomaga transportować składniki odżywcze i pomaga w usuwaniu odpadów. Uważa się, że woda alkaliczna poprawia uwodnienie nawet bardziej niż standardowa woda pitna. Badania opublikowane w Journal of International Society of Sports Medicine wykazały, że picie wody alkalicznej przez 2 tygodnie nie tylko zwiększyło zasadowość krwi i moczu, ale także poprawiło stan nawodnienia w większym stopniu niż u osób pijących normalną wodę.

4. Reguluje poziom cukru we krwi

Utrzymywanie wysokiego poziomu cukru we krwi może mieć ogromnie negatywne konsekwencje dla zdrowia: począwszy od zwiększonego pragnienia, bólów głowy i zmęczenia po bardziej poważne, długoterminowe konsekwencje, takie jak osłabienie wzroku i uszkodzenie nerwów. Chociaż dotychczas przeprowadzono tylko ograniczone badania, niektóre z nich wykazały, że woda alkaliczna może pomóc w zrównoważeniu poziomu cukru we krwi. 6-miesięczne badanie w Chinach wykazało, że picie wody alkalicznej obniżyło cukier we krwi uczestników do normalnego poziomu. Model zwierzęcy przeprowadzony na Wydziale Zarządzania Otyłością Uniwersytetu Dongduk w Szkole Graduate School of Otyłość i opublikowany w Naukach o Życiu również wykazał, że woda alkaliczna miała działanie przeciwcukrzycowe, obniżając poziom cukru we krwi i poprawiając tolerancję glukozy u myszy.

infoplanet zdrowie woda alkaliczna dobrac czy nie 5 zalet czesc1

5. Poprawia zdrowie kości

Wykazano, że silnie kwaśna dieta zwiększa utratę masy kostnej, zwiększając wydalanie wapnia w moczu. Z drugiej strony dieta alkaliczna może zapobiec resorpcji kości. Niektóre badania sugerują, że woda alkaliczna może wpływać również na hormony odpowiedzialne za metabolizm kości. Jedna z analiz przeprowadzonych przez Centrum Chorób Kości w Szpitalu Uniwersyteckim w Lozannie w Szwajcarii, na podstawie obserwacji 30 kobiet wykazało na przykład, że picie wody alkalicznej powoduje obniżenie poziomu parathormonu, który powoduje, że kości uwalniają wapń do krwi. Ponadto obniżyło poziom biomarkera stosowanego do pomiaru szybkości obrotu kostnego.

Zalecenia dotyczące wody alkalicznej

Podobnie jak w przypadku wszystkich rzeczy w życiu, równowaga jest kluczowa również w piciu wody alkalicznej. Chociaż jej spożywanie może przynieść pewne korzyści, przestrzeganie zdrowej, bogatej w składniki odżywcze diety zawierającej dużo pełnych pokarmów oraz świeżych owoców i warzyw jest nadal najlepszym sposobem na utrzymanie właściwej równowagi pH. Woda alkaliczna nie zastąpi szeregu niezbędnych składników odżywczych, których organizm potrzebuje.

infoplanet zdrowie woda alkaliczna dobrac czy nie 5 zalecenia

Ponadto nadmiar wody alkalicznej spożywanej przez długi czas może powodować nie tylko nadmierne zasadowy odczyn w organizmie i zmniejszenie stanu równowagi, ale również prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych: hamować produkcję pepsyny i zmniejszać zdolność żołądka do rozkładania żywności i białek.

Ponadto jej nadmierne picie może spowodować objawy, takie jak nudności, wymioty, drżenie czy dezorientacja. Regularne picie wody alkalicznej może również zakłócać naturalną kwasowość w żołądku, który jest odpowiedzialny za zabijanie bakterii i patogenów, aby zachować zdrowie organizmu.

Prostym sposobem na utrzymanie pH na odpowiednim poziomie jest dodanie do diety większej ilości świeżych owoców i warzyw, takich jak jabłka, cytryny, limonki, zielone warzywa i marchew. Jeśli nadal chcesz uwzględnić w swojej diecie umiarkowaną ilość wody alkalicznej, możesz zrobić własną w domu. Wystarczy, że dodasz do zwykłej wody cytrynę lub sodę. Jednak pamiętaj, aby połączyć wodę alkaliczną z odpowiednio zbilansowaną dietą oraz zdrowym i aktywnym trybem życia, aby czerpać jak najwięcej korzyści dla zdrowia.

kup artykuly platne