Picie niewystarczającej ilości wody jest powszechnym, lecz niedostrzeganym problemem wśród seniorów, który naraża ich zdrowie na ryzyko – twierdzą naukowcy. Do problemów wywołanych nieodpowiednim nawodnieniem zalicza się infekcje dróg moczowych i oddechowych, a także częste upadki.

infoplanet zdrowie woda dla seniora nawodnienie

Jak przekonuje Janet Mentes, profesor pielęgniarstwa na University of California w Los Angeles (UCLA), jednym z problemów w określaniu poziomu nawodnienia seniorów jest brak złotego standardu oceny. W ostatnim badaniu opublikowanym w czasopiśmie SAGE Open Nursing naukowcy wykorzystali metodę zwaną osmolalnością śliny. Porównuje ona stosunek wody do pewnych substancji chemicznych występujących naturalnie w ślinie za pomocą prostego, nieinwazyjnego urządzenia zwanego osmometrem.

Badanie w Los Angeles dotyczyło 53 osób w wieku co najmniej 65 lat. Jak wykazano na podstawie jego wyników, osoby starsze miały ogólnie wyższą osmolalność (to znaczy większe odwodnienie) niż młodsi dorośli. Odwodnienie seniorów było wyższe rano niż po południu i było to większym problemem dla osób o ograniczonej mobilności. Wywiady z uczestnikami wskazywały na główny powód wyższej osmolalności rano: wielu unikało picia wody, by nie musieć oddawać moczu w nocy.

infoplanet zdrowie woda dla seniora woda

– Wielu seniorów jest chorych przez pewien okres czasu, a kiedy walczą z wirusami lub bakteriami, są bardziej narażeni na zakażenia, takie jak infekcje dróg moczowych, zapalenie płuc lub inne choroby układu oddechowego. Nawet jeśli będą leczeni ze względu na infekcję, nie będzie rozpoznawana przyczyna leżąca u podstaw dolegliwości – przekonuje Mentes w komunikacie prasowym.

Naukowcy twierdzą, że nawet 40% starszych ludzi w społeczności może być chronicznie niedostatecznie nawodnionych. Odwodnienie spowodowało 5-procentowy wzrost możliwych do uniknięcia wizyt w oddziałach ratunkowych w latach 2008–2012, a dorośli powyżej 65. roku życia mają najwyższe wskaźniki hospitalizacji z tego powodu – twierdzi amerykańska agencja badań i jakości w dziedzinie opieki zdrowotnej.

Źródło: University of California

kup artykuly platne