Narkotyk zwany K2, Moon Rocks lub Skunk, jest zmieniającą umysły substancją produkowaną w laboratorium, która zyskuje w ostatnich latach niebezpieczną popularność. Dlaczego budzi takie zainteresowanie? I jakie zagrożenie stwarza?

infogmin zdrowie zabojcze k2

Sztuczne szczęście z pozoru

Ogromne podziemne laboratoria, z których wiele znajduje się w Chinach, wytworzyło tysiące kilogramów narkotyku. Na efekty nie trzeba było długo czekać – w ciągu pierwszych czterech miesięcy ubiegłego roku Narodowy System Informacji o Truciznach odnotował 330-procentowy wzrost zatruć tym specyfikiem. Nowy Raport Centers for Disease Control and Prevention, wydany w czwartek, potwierdza te prawidłowości i lokuje zatrucia we wszystkich regionach USA.

infogmin zdrowie zabojcze k2 ziolo

Najbardziej niepokojące jest to, że narkotyk jest często sprzedawany jako bezpieczna alternatywa tradycyjnej marihuany, co zdaniem ekspertów jest dalekie od prawdy. Zaledwie kilka dni po tym, jak substancja pojawiła się na Brooklynie, 33 osoby zostały przetransportowane do szpitala z podejrzeniem przedawkowania.

infogmin zdrowie zabojcze k2 narkotyk

Choć K2 wygląda dość nieszkodliwie – jak zioła w błyszczącym opakowaniu – przynosi śmiercionośne żniwo. Wielu ekspertów twierdzi, że może być nawet 100 razy silniejsza niż tradycyjna. Liczba wizyt zgłoszonych w izbie przyjęć w związku ze spożyciem syntetycznej wersji marihuany od 13 w 2009 roku wzrosła do 567 w pierwszej połowie 2010 roku – wynika z raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia Centrów Kontroli Trucizn, opublikowanego w The Chicago Tribune.

infogmin zdrowie zabojcze k2 proszek

Istnieje przynajmniej jedno podobieństwo między syntetyczną marihuaną a tradycyjną. Jak stwierdziło badanie z 2014 roku opublikowane w czasopiśmie Current Addiction Reports Details, w obu środkach główne psychoaktywne składniki wiążą się z receptorami w mózgu, zwanymi CB1. Jednak ze względu na fakt, iż K2 jest o wiele silniejsze niż tradycyjna marihuana, częściej powoduje poważne skutki, w tym napady padaczkowe i objawy psychozy.

Skąd bierze się K2?

Pierwszą postacią składnika psychoaktywnego używanego w K2 był JWH-018, nazwany tak na cześć naukowca Johna W. Huffmana, który wynalazł go w 2008 roku. Obecnie leki produkuje się w postaci sproszkowanej w podziemnych laboratoriach. Następnie są one pakowane w duże torby i wysyłane do Stanów Zjednoczonych, często w dużych pojemnikach jako nawóz lub rozpuszczalnik przemysłowy.

infogmin zdrowie zabojcze k2 przewoz

Po przewiezieniu sproszkowane wersje leku są rozpuszczane w acetonie lub alkoholu. Pakiety gotowego produktu często są maskowane etykietami, takimi jak „nawóz dla roślin”. Tył paczek – jak na ironię – zwykle zawiera ostrzeżenie „Nienadające się do spożycia przez ludzi”.

infogmin zdrowie zabojcze k2 opakowanie

Po serii działań prewencyjnych, mających na celu zmniejszenie dostępności K2, departament policji w Nowym Jorku odnotował ogromny spadek liczby incydentów związanych z tą substancją. Jednak najnowsze doniesienia mogą wskazywać, że problem jest daleki od rozwiązania.