Grupa pacjentów z rzadkim typem raka oka zwanym czerniakiem ocznym zaskakuje naukowców i epidemiologów.

infoplanet zdrowia zabojczy rak wstep

Groźny rak oka

Rak, który zwykle występuje u około 6 na 1 milion osób, został zidentyfikowany u ponad 50 osób w dwóch lokalizacjach: Huntersville, North Carolina i Auburn, w stanie Alabama. Co najmniej 38 z tych osób studiowało na Uniwersytecie Auburn w latach 1983–2001. Do chwili obecnej co najmniej cztery osoby zmarły na tę chorobę.

Juleigh Green była pierwszą osobą z grupy Auburn, u której zdiagnozowano chorobę w 1999 roku. Miała operację usunięcia lewego oka w 2000 roku i od tamtej pory nie miała żadnych nawrotów.

infoplanet zdrowia zabojczy rak grozny rak oka

– Kiedy zostałam zdiagnozowana, wciąż chciałam porozmawiać z kimś, kto przeszedł przez to wcześniej i udało mu się z tego wyjść – powiedziała Green. – Ale wydawało się, że to choroba, o której nikt nie słyszał i wtedy zdałam sobie sprawę, jak niewiarygodnie było to rzadkie.

Czerniak oka

Określenie „czerniak oka” odnosi się do nowotworu złośliwego, który rozwija się z komórek zwanych melanocytami produkującymi ciemną barwę melaniny, która jest obecna w skórze, oczach i włosach ludzi oraz w wyściółce niektórych narządów wewnętrznych.

Objawy różnią się w zależności od osoby, ale zazwyczaj obejmują rozmyte widzenie, plamy w polu widzenia i utratę wzroku, zgodnie z dr Marlaną Orloff, onkologiem z Jefferson University Hospital w Filadelfii, która leczy wiele osób z grupy Alabama.

infoplanet zdrowia zabojczy rak czerniak oka

– W przypadku pierwotnych nowotworów oka może on zostać przypadkowo wykryty podczas rutynowego badania wzroku bez żadnych objawów, częściej pacjenci mają objawy oderwania siatkówki z błyskami i zmąceniami lub niewyraźne widzenie – powiedziała Orloff.

Rak bardziej zabójczy?

Czerniaki oczne są drugim najpowszechniejszym typem czerniaka – po odmianie skórnej i stanowią około 5% wszystkich przypadków czerniaka. Jednak, według Orloff, czerniak oczny zachowuje się inaczej niż skórne czerniaki i ogólnie uważa się go za bardziej zabójczy.

– Chociaż ludzie chcą wrzucić je do tego samego worka, co czerniak skóry, wiemy, że jest to bardzo odmienna choroba, a wiele metod leczenia czerniaka skóry nie działa na czerniaka oka. Naprawdę nic oficjalnie nie jest zatwierdzone przez FDA do leczenia czerniaka oka – powiedziała Orloff.

infoplanet zdrowia zabojczy rak bardziej zabojczy

W około 50% przypadków czerniaka ocznego rak rozprzestrzenia się lub powoduje przerzuty do wątroby. Według badania z 2005 roku tylko około 20% pacjentów z przerzutami do wątroby przeżywa dłużej niż rok.

Druga szansa

Jednak Allyson Allred, nauczycielka przedszkola w Birmingham, dostała tę szansę.

– Mój lekarz powiedział, że tylko 3% ludzi żyje tak długo jak ja. Dziewięćdziesiąt sześć procent ludzi umiera, gdy rak rozprzestrzeni się na wątrobę, a mój rozprzestrzenił się na wątrobę w 2008 roku – powiedziała Allred.

infoplanet zdrowia zabojczy rak druga szansa

U Allred zdiagnozowano czerniaka ocznego w 2001 roku, w wieku 31 lat, 11 lat po ukończeniu Auburn. Była drugą osobą w grupie przyjaciół, u której zdiagnozowano chorobę, mówi. Zmiana została usunięta w 2001 roku.

– Byłam drugim zdiagnozowanym pacjentem w Auburn i to ja powiedziałam mojemu lekarzowi w Filadelfii, że mam dwóch przyjaciół z tym samym nowotworem. Wtedy zdali sobie sprawę, że może być tych osób więcej i zaczęto to badać – powiedziała Allred.

Przeszła dwie resekcje wątroby i otrzymuje promieniowanie, aby zmniejszyć liczbę przerzutów, które rozprzestrzeniły się w co najmniej dziewięciu miejscach w jej ciele. ­ Rak w mojej wątrobie jest stabilny, ale w grudniu trafił do moich nadnerczy, miejsca blisko mojej nerki, przepony i obok tarczycy. Zrobiłam więc naświetlanie w tych czterech miejscach. A w zeszłym tygodniu dowiedziałam się, że dotarł do mojego mózgu i zaczęto naświetlać mi mózg.

Lekarstwo na raka?

Nie ma znanego lekarstwa na czerniaka ocznego, chociaż radioterapia i chirurgia mogą pomóc w przedłużeniu długości i jakości życia.

– Po zdiagnozowaniu leczenie często polega na napromieniowaniu – powiedziała Orloff. – Jeśli guzy są bardzo duże lub w zależności od lokalizacji, wyłuszczenie lub usunięcie oka, może być również konieczne.

Dokładna przyczyna czerniaka ocznego wciąż nie jest znana. Najbardziej narażone są osoby o jasnym kolorze oczu, o jasnym kolorze skóry i narażone na wysokie poziomy sztucznego promieniowania UV. W obecnej grupie przypadków nie zidentyfikowano wspólnej przyczyny, ale z pewnością jest to unikalne nagromadzenie przypadków  Uważa się, że grupa przypadków wśród byłych studentów Auburn nie jest przypadkowa. Ona i co najmniej dwóch innych pacjentów mieszkało w sąsiednich bractwach i wszyscy studiowali na kierunkach edukacyjnych.


Zebrano środki, aby podjąć dodatkowe działania w celu wyjaśnienia przyczyny i sposobów ewentualnego leczenia.