Nowe badania udowadniają, że rosną przypadki chorób powszechnie kojarzonych z epoką wiktoriańską. Szkarlatyna, niedożywienie, koklusz i dna moczanowa od 2010 roku odnotowały wzrost o 3 tys. przypadków rocznie, co stanowi 52% wszystkich chorób.

infoplanet zdrowie zapomniane chorob wracaja leczenie

Opublikowane przez Partię Pracy dane z National Health Service w Wielkiej Brytanii pokazują, że diagnoza szkarlatyny, wiodącej przyczyny śmierci niemowląt na początku XX wieku, wzrosła w latach 2010֪–2011 z 429 do 1 321 w latach 2017–2018, co stanowi wzrost o 208%. Liczba hospitalizacji w przypadku krztuśca, prawie wyeliminowanego w Wielkiej Brytanii po ogólnokrajowym programie szczepień w latach 50. ubiegłego wieku, wzrosła w latach 2010–2018 o 59%. W tym samym okresie zwiększyła się liczba przypadków niedożywienia i dny – odpowiednio o 54% i 38%.

– To bardzo niepokojące, że warunki, związane z minioną epoką, wydają się odradzać w zapomnianych chorobach – ocenia Helen Donovan, szefowa ds. Zdrowia publicznego w Royal College of Nursing.

– Choroby Dickensa w Wielkiej Brytanii w dzisiejszych czasach powracają. Nasze społeczeństwo jest coraz bardziej chore. Oznacza to, że biedni umierają coraz młodziej. Istnieje wiele przyczyn tego stanu rzeczy, ale jedną, której nie można zignorować, jest efekt stałych cięć budżetów na zdrowie publiczne, które spowodowały, że usługi, które zapobiegają i chronią przed chorobami, zostały zredukowane. Stoimy w obliczu narodowej sytuacji kryzysowej, ponieważ rosnące nierówności zdrowotne niszczą społeczeństwo – wtóruje Jonathan Ashworth, sekretarz ds. Zdrowia i higieny pracy.

infoplanet zdrowie zapomniane chorob wracaja profilaktyka

Jak przekonują eksperci, w rezultacie osoby zagrożone chorobami, o których myślano, że należą do przeszłości, nadal będą chorować. Odpowiedzialność za ten stan i niedopełnienie obowiązków w publicznych służbach zdrowia, powinien przyjąć rząd. Z tego względu w ramach systemu opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii powinien być powszechny dostęp do usług medycznych. Regionalne zróżnicowanie długości życia ujawnione w wyniku badań sugeruje jednak, że tak nie jest.

Jak stwierdza rzeczniczka Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, rząd dąży do „tego, aby wszyscy mieli taką samą wspaniałą opiekę zdrowotną niezależnie od tego, gdzie mieszkają, dlatego nasz plan długoterminowy dla NHS stawia czoło nierównościom zdrowotnym”. W efekcie pojawiają się obietnice zapewnienia wszystkim 5 dodatkowych lat zdrowego, niezależnego życia do 2035 roku i zmniejszenia przepaści między bogatymi a biednymi.

Źródło: CNN Health

kup artykuly platne