Zespół policystycznych jajników, będący najczęstszą przyczyną niepłodności u kobiet, może być wywołany przez zaburzenie równowagi hormonalnej przed porodem. Ostatnie odkrycie doprowadziło do wyleczenia tego schorzenia u myszy. Jeszcze w tym roku mają się rozpocząć próby u kobiet. Czy będą one szansą na urodzenie dziecka?

Odkrycie wyjaśni zagadkę?

Zespół policystycznych jajników dotyka co najwyżej 1 na 5 kobiet na świecie, z czego trzy czwarte ma problemy z zajściem w ciążę. Stan ten charakteryzuje się zazwyczaj wysokim poziomem testosteronu, torbielą jajnika, nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi i problemami z regulacją cukru, jednak przyczyny powstania choroby od dawna są zagadką. Co prawda dostępne są zabiegi pomagające kobietom dotkniętym zespołem policystycznych jajników zajść w ciążę, ale ich skuteczność w ciągu 5 cykli menstruacyjnych jest zwykle mniejsza niż 30%.

– Jest to zdecydowanie najczęstsza dysfunkcja hormonalna dotykająca kobiety w wieku rozrodczym – mówi Robert Norman z University of Adelaide w Australii.

infoplanet zdrowie zespol policystycznych jajnikow a ciaza odkrycie wyjasni zagadke

Paolo Giacobini z francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych oraz jego współpracownicy stwierdzili, że zespół policystycznych jajników może być wywołany w wyniku nadmiernej ekspozycji w łonie matki na hormon zwany anty-Müllerowskim przed urodzeniem. Naukowcy odkryli, że będące w ciąży kobiety z zespołem policystycznych jajników mają o 30% wyższy poziom tego hormonu. Ponieważ syndrom ten funkcjonuje w rodzinach, zastanawiali się, czy hormonalna nierównowaga w ciąży może wywołać zespół policystycznych jajników u ich córek.

Naukowcy na tropie

Aby sprawdzić tę teorię, naukowcy wstrzyknęli nadmiar hormonu anty-Müllerowskiego ciężarnym myszom. Ich młode osobniki w miarę jak dorastały wykazywały wiele charakterystycznych cech zespołu policystycznych jajników, w tym: późny okres dojrzewania, rzadkie owulacje, niewielką liczbę potomstwa. Nadmiar hormonu wydawał się wywoływać ten efekt przez nadmierną stymulację zestawu komórek mózgowych, które podnoszą poziom testosteronu.

Zespół był w stanie odwrócić ten efekt u myszy za pomocą cetroreliksu, leku hormonalnego używanego do stymulacji in vitro i stosowanego rutynowo do kontrolowania hormonów kobiecych. Po leczeniu tym lekiem myszy przestały wykazywać objawy zespołu policystycznych jajników. Teraz naukowcy planują badanie kliniczne cetroreliksu u kobiet.

infoplanet zdrowie zespol policystycznych jajnikow a ciaza na tropie

– To może być atrakcyjna strategia na przywrócenie owulacji i ostatecznie zwiększenie wskaźnika ciąż u tych kobiet – mówi Giacobini.

– Ten radykalnie nowy sposób myślenia o zespole policystycznych jajników otwiera wiele możliwości dalszych badań. Jeśli syndrom rzeczywiście przeszedł z matki na córkę za pośrednictwem hormonów w łonie matki, mogłoby to wyjaśniać, dlaczego tak trudno jest wskazać jakąkolwiek genetyczną przyczynę tego zaburzenia. To jest coś, na czym ugrzęźliśmy od dłuższego czasu – mówi z kolei Norman.

Jak wyjaśnia badacz, odkrycie mogą również wyjaśniać, dlaczego kobietom cierpiącym na zespół policystycznych jajników łatwiej zajść w ciążę, kiedy mają 30 i 40 lat. Wiadomo, że poziomy hormonu anty-Müllerowskiego zmniejszają się z wiekiem, zwykle sygnalizując obniżoną płodność, jednak u kobiet, które zaczynają od wysokiego poziomu, spadki związane z wiekiem mogą doprowadzić do normalnego zakresu płodności. Aby potwierdzić te twierdzenia, potrzebne są jednak kolejne badania.

kup artykuly platne