Przed nami sezon wakacyjny. Oprócz beztroski, słońca i wspaniałego wypoczynku, powinniśmy się przygotować na niemiłe niespodzianki w postaci różnorodnych owadów, których w lecie jest pod dostatkiem.

W naszej strefie klimatycznej mamy do czynienia ze zdecydowanie mniejszą ilością niepożądanych gości, ale w trakcie wakacyjnych wypraw pojawicie się w wielu zakątkach świata, dlatego opisujmy również te, które zagrażają wam poza Polską, głównie w ciepłym klimacie. Oto nasz krótki przewodnik po owadach, których powinniśmy unikać, aby nie cierpieć z powodu ich ukąszeń.

1. Kleszcz

Bytuje na trawach i roślinach i przechodzi na żywiciela, wgryzają się w skórę. W ludzkim ciele lokuje się najczęściej w miejscach ciepłych, wilgotnych i trudnych do znalezienia miejscach – w pachwinach, pod pachami lub na obszarach owłosionych.

 

Większość kleszczy nie jest niebezpieczna, wystarczy delikatnie wykręcić i zdezynfekować miejsce ugryzienia. Niektóre jednak przenoszą ciężkie choroby, w tym chorobę z Lyme (boreliozę) oraz gorączkę plamistą Gór Skalistych.

2. Czarna wdowa

To niewielki błyszczący pająk z czarnym, kulistym brzuchem o charakterystycznej klepsydrze na spodzie. Pająki te można spotkać w gorących strefach klimatycznych.

 

Jedynie samica może ugryźć człowieka. Objawy ukąszenia występują zwykle po około 20 minutach i objawiają się bólem (chociaż nie wszyscy go doświadczają), skurczami mięśni, bólami brzucha, drżeniem, osłabieniem lub wzrostem ciśnienia krwi. Należy natychmiast zasięgnąć pomocy lekarskiej, która polega na podaniu odtrutki na toksynę i leków przeciwbólowych.

 

3. Pustelnik brunatny

Jest wyjątkowo niebezpieczny, a jego ukąszenia powodują wiele komplikacji i pozostawiają trwałe ślady na ciele. Ten rodzaj pająka mierzy zwykle 6–20 mm, choć zdarzają się również osobniki o długości 40 mm. Występuje w ciepłych, wilgotnych klimatach. Ma ubarwienie od żółtawo-brązowego do ciemnobrązowego z charakterystycznym wzorem skrzypiec na plecach.

 

Ukąszenie jest zwykle bezbolesne, a jego typowe objawy to silny ból w miejscu ugryzienia, a następnie intensywny świąd, nudności, wymioty, gorączka i bóle mięśni. W przypadku kontaktu z pustelnikiem brunatnym, należy natychmiast skorzystać z pomocy lekarza.

4. Wesz ludzka

Ten, kto myśli, że przy dzisiejszej higienie osobistej problem wszy nie istnieje, bardzo się myli. Wesz ludzka atakuje szczególnie obszary głowy i szyi. Najczęściej pojawia się w dużych skupiskach dzieci, które następnie mogą przenieść je na swoich domowników.

 

Aby wytępić wszy należy zastosować środki zakupione w aptece lub przepisane przez lekarza. Zaleca się również wyprać pościel, ubrania i inne elementy garderoby, które nosiła osoba zarażona. Częstym wskazaniem jest leczenie w tym samym czasie wszystkich członków rodziny.

5. Pchły

To nie tylko problem zwierząt – mogą gryźć również ludzi i żywić się krwią zarażonej osoby. Mają długość około 2,5 mm i są czerwono-brązowe. Choć nie posiadają skrzydeł, mogą przemieszczać się na duże odległości.

 

Niektórzy ludzie mają alergię na ukąszenia pcheł. Może to powodować, że skóra w miejscu kontaktu z tym owadem pęknie i dojdzie do infekcji. Wówczas należy zastosować środki chemiczne i utrzymywać dom w czystości.

6. Osy i szerszenie

Użądlenia tych owadów mogą powodować ciężkie następstwa skórne, szczególnie u osób uczulonych. Zwykle reakcja uczuleniowa obejmuje ból, zaczerwienienie i obrzęk wokół miejsca ukąszenia.

 

Jeśli jesteś uczulony, natychmiast wezwij pomoc medyczną, aby zapobiec groźnym dla życia wstrząsom anafilaktycznym. Jeżeli to możliwe, usuń żądło. Bez recepty możesz zażyć antyhistaminę, a także niesterydowe leki przeciwzapalne, w celu zmniejszenia bólu i swędzenia.

7. Wścieklice

Są brązowo-czerwone lub czerwono-czarne, na co wskazuje ich zwyczajowa nazwa – czerwone mrówki. Budują duże kopce z ziemi, a ich ukąszenie jest niezwykle bolesne i powoduje powstanie swędzącego wybrzuszenia wypełnionego ropą.

 

Jeżeli nie jesteś uczulony i ugryzień jest niewiele, możesz poradzić sobie korzystając z dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych i przeciwhistaminowych. Jeśli jednak pogryzienia są duże, udaj się do lekarza. W każdym przypadku pamiętaj, aby nie zrywać pęcherzy i trzymać całą powierzchnię rany w czystości, aby uniknąć wtórnego zakażenia.

8. Swędzik jesienny

To rodzaj roztocza, ledwie widoczny gołym okiem. Ludzi gryzie wyłącznie na etapie młodocianych larw.

 

Mimo iż nie rozprzestrzeniają żadnych chorób, ich ukąszenia powodują powstanie małych, czerwonych guzków i świąd. Objawy są najbardziej intensywne 1 do 2 dni od ugryzienia. Leczenie jest skierowane na leczenie objawów świądu.

9. Świerzbowiec

To roztocze, które wbija się w skórę, powodując intensywny świąd. Zakażenie rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną. Można się zakazić również używając tych samych ręczników i innych przedmiotów osobistych.

 

Leczenie świerzbu może potrwać wiele tygodni. Wykorzystuje się do tego kremy lecznicze, płyny i tabletki. Terapii powinni się poddać także członkowie rodziny.

10. Komary

W większości przypadków ich ugryzienia powodują swędzenie, ale mogą również przenosić bardzo poważne choroby.

 

Namnażaniu się komarów trzeba zapobiegać poprzez odprowadzenie stojącej wody. Dodatkowo warto używać środków odstraszających, a także unikać przebywania na świeżym powietrzu po zmierzchu.