To, ile mamy zmarszczek, zależy w dużej mierze od czynników genetycznych, ale nie tylko. W pewnym stopniu istotne są również nasze nawyki, przyzwyczajenia, upodobania żywieniowe czy sposób życia. Oto najważniejsze zasady, do których się musisz stosować, jeżeli chcesz w sposób naturalny walczyć ze zmarszczkami.

1. Śpij na plecach

Sen na boku powoduje, że kurczysz ciało. Pozostając tak we śnie przez kilka godzin powodujesz powstawanie zmarszczek.

2. Wysypiaj się

8 godzin snu to minimum dla wypoczynku twojego ciała. Jeżeli będziesz zarywać noce, odbije się to na wyglądzie twojej skóry.

 

3. Jedz łososia

Oczywiście wszystkie ryby są zdrowe, ale w terapii przeciwzmarszczkowej nastaw się głównie na ryby z odpowiednią ilością kwasów tłuszczowych oraz białka.

4. Nie mruż oczu

To nasz naturalny odruch, ale powtarzany miliony razy w ciągu życia powoduje utrwalanie zmarszczek. Noś okulary i staraj się nie marszczyć czoła i oczu, a skóra dłużej pozostanie gładka.

5. Używaj kremów

Kremy oferują obecnie wielkie bogactwo składników. Warto zwrócić na alfa-hydroksykwasy, które w gabinetach lekarskich są używane do leczenia starzenia skóry w bardziej stężonych formach.

 

6. Pochłaniaj witaminę C

Witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu, który zapewnia twojej skórze gładkość. Upewnij się, że twoja dieta jest bogata w tę witaminę.

7. Unikaj promieniowania

Przypomnij sobie, jaką skórę miały nasze prababcie. W XIX wieku nie było mody na opalanie się, wręcz przeciwnie, kobiety chroniły skórę przed działaniem promieni słonecznych. Ty również postaraj się, aby twoja skóra nie była wystawiona na działanie promieni ultrafioletowych.

 

8. Pielęgnuj soją

Istnieją pewne dowody na to, że niektóre ekstrakty sojowe mogą poprawić wygląd skóry. Choć nie ma potwierdzonych badań na to, że mogą zmniejszyć zmarszczki, warto zaryzykować.

9. Zastąp kawę

Popularne napoje śniadaniowe, takie jak kawa, herbata czy kakao, zawierają różne ilości przeciwutleniaczy. Jednak tylko herbatę, szczególnie zieloną, oraz kakao naukowcy podejrzewają o działanie poprawiające wygląd skóry.

 

10. Nie pal

Palenie to jeden z kluczowych czynników złego wyglądu skóry i zmarszczek. Jeżeli zauważasz u siebie zmiany, a chcesz mieć ładną cerę, powinieneś przemyśleć rzucenie nałogu.

11. Nie pij alkoholu

Alkohol ma zgubny wpływ na wygląd naszej skóry – wysusza, powoduje powstawanie zmarszczek i wielu innych zmian, przez które nasza skóra wygląda źle. Dlatego odstawienie alkoholu ma kluczowe znaczenie dla jej kondycji.

 

12. Ćwicz

Jak ważny jest ruch wiedzą wszyscy, ale czy wiesz, że skóra na twojej twarzy będzie gładsza, jeżeli codziennie będziesz ćwiczył wypowiadając samogłoski: a, e, u, i, o, y? To ćwiczenie powoduje, że mięśnie twarzy pracują, a zmarszczki spłycają się.