Jak sugerują wyniki jednych z największych badań opublikowane w czasopiśmie Lancet Diabetes and Endocrinology, nadwaga lub niedowaga mogą niekorzystnie wpływać na czas naszego życia. Raport obejmował prawie 2 mln osób zarejestrowanych u lekarzy w Wielkiej Brytanii.

infoplanet zdrowie byc otylym czy zbyt szczuplym wnioski

Normy wskaźnika masy ciała (BMI) oblicza się biorąc pod uwagę wzrost i wagę badanej osoby. „Zdrowy” wynik wynosi od 18,5 do 25 jednostek. Większość lekarzy twierdzi, że jest to najlepsza metoda wykrycia nadwagi oraz niedowagi, ponieważ jest ona dokładna i łatwa do zmierzenia. Jednak ostatnie badanie wykazało, że może również dostarczać informacji na temat długości życia, sugerując, że u otyłych mężczyzn i kobiet była ona odpowiednio o 4,2 i 3,5 roku krótsza niż u osób o „zdrowym” BMI. Jednak wyższy wskaźnik BMI nie jest tak niebezpieczny u osób starszych, ponieważ odrobina dodatkowej wagi jest dla nich czymś w rodzaju „rezerwy” na wypadek problemów zdrowotnych.

Naukowcy odkryli, że od 40. roku życia ludzie znajdujący się w górnej granicy (BMI) wykazywali najniższe ryzyko zgonu z powodu choroby. Tendencja obserwowana była również w odwrotnym kierunku – osoby ze wskaźnikiem BMI poniżej normy byli bardziej narażeni na przedwczesną śmierć i pogorszenie się stanu zdrowia. Ponadto wysokość wskaźnika masy ciała wiązała się ze wszystkimi przyczynami zgonów z wyjątkiem wypadków związanych z transportem. Obejmowała zatem raka, choroby sercowo-naczyniowye i choroby układu oddechowego.

infoplanet zdrowie byc otylym czy zbyt szczuplym badania

– Mimo to stwierdzenie czy sama nadwaga lub niedowaga mogą być przyczyną częstszych zgonów wymaga dalszych badań. W przypadku BMI poniżej 21 obserwowaliśmy więcej zgonów wywołanych większością przyczyn, w porównaniu z optymalnymi poziomami wskaźnika, ale może to częściowo odzwierciedlać fakt, że niska waga ciała może być skutkiem ogólnego złego stanu zdrowia – wyjaśnia jedna z autorek raportu dr Krishnana Bhaskarana.

Jednak zdaniem dr Katarina Kos, zajmującej się badaniem cukrzycy i otyłości na University of Exeter, wyniki raportu nie są żadna niespodzianką. Jak przekonuje, już od dawna wiadomo, że chociażby osoby z cukrzycą, które obniżą ilość przyjmowanych kalorii, mogą czerpać z tego korzyści zdrowotne.