W Polsce już dzieci w wieku przedszkolnym mają próchnicę. Sytuacja nie poprawia się wraz z wiekiem – każdy dwunastolatek ma statystycznie cztery zęby zajęte próchnicą, zaś wśród licealistów aż 90% powinno leczyć próchnicę. Co więcej, niektórzy Polacy na etapie kształcenia ponadgimnazjalnego nie posiadają już wszystkich własnych zębów. W wieku emerytalnym Polacy mają zaś zaledwie kilka prawdziwych zębów.

Jak dbać o dziecięce zęby?

Mimo ciągłych apeli specjalistów, wciąż mamy bardzo wiele do zrobienia w zakresie dbania o zęby. Naukę tego, jak najlepiej uchronić się przed próchnicą i zachować piękny, zdrowy uśmiech, warto więc zacząć już od najmłodszych lat.

Już przywiązywanie wagi do tego, co jemy w czasie ciąży, jest ważne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Spożywanie zbyt dużej ilości słodyczy przez przyszłą mamę powoduje osłabienie zębów mlecznych u potomka.

Na początku wzorem do naśladowania dla dziecka – również w zakresie higieny jamy ustnej – są rodzice. Zanim dziecko nauczy się samo czyścić zęby, powinna mu w tym pomóc osoba dorosła. Później zaś, dla utrwalenia dobrych nawyków, dobrze jest, jeśli rodzice myją zęby razem z dzieckiem.

Małemu dziecku można stosować zachęty w postaci kolorowych szczoteczek czy smakowych past, aby wyrobić nawyk mycia zębów. Trzeba pamiętać o dostosowaniu wielkości szczoteczki do wieku dziecka.

Z dzieckiem w wieku około 3 roku lat powinniśmy pójść do ortodonty. Jeżeli nie stwierdzi on wady zgryzu, kolejna wizyta powinna się odbyć około 8 roku życia.

Wykształcenie nawyku regularnego odwiedzania dentysty u małego dziecka ułatwia właściwe dbanie o higienę jamy ustnej w wieku starszym. Dobrze jest przekonać dziecko, aby zabierało ze sobą do szkoły szczoteczkę i pastę i po obiedzie czyściło zęby. Jeżeli dziecko nosi aparat ortodontyczny, powinno dbać również o jego stan higieniczny.

Przegląd zębów dzieci w wieku szkolnym powinno się wykonywać dwa razy w roku, ponieważ próchnica szybciej rozwija się w zębach mlecznych. Należy również korzystać z nici dentystycznej od momentu, gdy zęby zaczynają się ze sobą łączyć. Wskazane jest również użycie płynu do płukania jamy ustnej, ponieważ szczoteczka nie wyczyści dokładnie wszystkich zakamarków pomiędzy zębami.

Bezwzględnie należy umyć zęby po ostatnim posiłku i nie jeść nic przed pójściem spać. Neutralne dla jamy ustnej jest jedynie wypicie wody niegazowanej. Często rodzice podają swoim dzieciom przed snem owoce czy soczki owocowe. Te jednak zawierają cukier, który pozostawiony w ustach na całą noc wywołuje próchnicę.

Dbanie o zęby u dzieci nie jest zadaniem trudnym, wystarczy przestrzeganie kilku wymienionych wyżej zasad i systematyczność, a z pewnością nasze wydatki na stomatologa będą mniejsze.