Niedawne badania przeprowadzone na University of Notre Dame wykazały, że ludzie, którzy przestali kłamać na 10 tygodni, czuli się mniej spięci, byli bardziej optymistycznie nastawieni do życia i doświadczali mniej dolegliwości fizycznych, takich jak ból gardła i bóle głowy. Zatem, czy warto kłamać?

– Kłamanie sobie i innych często wiąże się z poczuciem winy i stresem, że musisz coś ukryć. Zwykle wiąże się to z negatywnymi skutkami zdrowotnymi – mówi doktor Stacey Doan, adiunkt psychologii w Claremont McKenna College w Kalifornii. – Badania pokazują, że odczucia psychiczne związane z mówieniem nieprawdy są przyczyną przygnębienia, niższego samopoczucia i mniejszej satysfakcji z życia – wyjaśnia.

Kłamstwo a samopoczucie

Większość tych zagrożeń zdrowotnych jest prawdopodobnie wynikiem działania współczulnego układu nerwowego, odpowiedzialnego za reakcje w walce lub ucieczce. Jak się okazuje, uruchamia się on również kiedy kłamiesz i źle się z tym czujesz. To dlatego przewlekłe fałszowanie prawdy może być bardziej szkodliwe niż jednorazowe kłamstwo.

– Jeśli czujesz się winny z powodu kłamstwa, ważne jest, abyś się poprawił – zauważa Doan.

Nie_klam_i_badz_zdrowszy

Dobrym sposobem na to jest znalezienie powiernika, z którym możesz porozmawiać i odciążyć się, lub prowadzenie dziennika, któremu możesz się „zwierzyć”.