Jak przekonują dr Magdalena Kocot-Kępska i prof. Jan Dobrogowski z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, mężczyźni dotkliwiej niż kobiety odczuwają ból przewlekły. W publikacji w czasopiśmie „Medycyna Praktyczna” – powołując się również na wcześniejsze badania kanadyjskich naukowców z McGill University i University of Toronto Mississauga – udowadniają, że bolesne doświadczenia pozostają w pamięci każdej z płci zakodowane inaczej.

infoplanet zdrowy organizm mezczyzna bol badania

– Przeprowadziliśmy eksperyment dotyczący tego, jak odczuwają ból myszy. Odkryliśmy zaskakujące różnice między samicami i samcami w poziomie stresu, którego zwierzęta doświadczały w trakcie bolesnych doznań. Zdecydowaliśmy się więc rozszerzyć ten eksperyment na ludzi, by sprawdzić czy jego rezultaty będą podobne. Byliśmy pod wrażeniem, kiedy zobaczyliśmy, że istnieją te same różnice pomiędzy mężczyznami a kobietami, jakie zaobserwowaliśmy wcześniej u gryzoni – dowodził prof. psychologii Jeffrey Mogil z McGill University.

Badanie brało pod uwagę odczucia bólowe 41 mężczyzn i 38 kobiet w wieku od 18 do 40 lat. Wchodzili oni pojedynczo do pomieszczenia, w którym wkładali do specjalnego urządzenia podgrzewającego rękę, co powodowało bolesne doświadczenia. Mieli oni ocenić je w skali od 1 do 100. Następnie doświadczali znacznie bardziej dotkliwego bólu, po czym poddawano ich znów podgrzewaniu ręki w urządzeniu podgrzewającym umieszczonym w pokoju już znanym lub innym. Jak się okazało, mężczyźni trafiający do znanego pokoju oceniali, że odczuwają ból większy niż ostatnio. W nowym pokoju natomiast zarówno wszyscy uczestnicy badania oceniali ból na równi z wcześniejszym.

infoplanet zdrowy organizm mezczyzna bol

Jak przekonują badacze, to zaskakujące, ponieważ do tej pory uważano, że bardziej wrażliwe na bolesne doświadczenia są kobiety. Dowodzi również, że kluczowe znaczenie dla odczuwania bólu w przypadku mężczyzn ma pamięć o bólu.

„Jeśli pamięć o bólu jest siłą napędową bólu przewlekłego i zrozumiemy, w jaki sposób ów ból jest zapamiętywany, może będziemy w stanie pomóc niektórym cierpiącym poprzez mechanizmy, które odpowiadają bezpośrednio za wspomnienia” – wyjaśnia psycholog dr Loren Martin z University of Toronto Mississauga.