Dermatolog i kierownik Kliniki Dermatologii i Wenerologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Anna Woźniacka przypomina o podstawowych zasadach, które pozwalają na bezpieczne korzystanie ze słońca: stosowaniu preparatów z filtrami, odpowiednim ubraniu, nakryciu głowy i korzystaniu z półcienia.

– Słońce jest wielkim dobrodziejstwem, ale również może stanowić zagrożenie. Lato sprzyja dłuższemu przebywaniu na świeżym powietrzu, a tym samym również ekspozycji na słońce. Zdaniem dermatologów, opalanie nigdy nie przynosi dobrych efektów dla skóry, ale na szczęście intensywna opalenizna nie jest już modna – mówi prof. Woźniacka. 

infoplanet zdrowy organizm uwazaj na slonce dermatolog

Jak przypomina ekspertka, naszą skórę chronimy na długie lata. Badania naukowe potwierdzają, że promieniowanie UV może przyczynić się do wystąpienia wielu groźnych chorób – nie tylko przyspiesza starzenie i powoduje defekt kolagenu, ale jest również znanym, uznanym i bardzo ważnym czynnikiem, który sprzyja rozwojowi czerniaka.

Zdaniem dermatolog, podczas codziennej, wakacyjnej ekspozycji na słońce, aby nie zaszkodzić swojej skórze – warto korzystać z półcienia.

infoplanet zdrowy organizm uwazaj na slonce

– To jest sposób naturalny i racjonalna dawka promieniowania UV. Możemy oczywiście stosować filtry słoneczne, które są niezwykle przydatne zwłaszcza w takich sytuacjach, kiedy musimy być dłużej eksponowani na słońce, albo nie możemy się w sposób racjonalny zakryć odzieżą, która również stanowi doskonały filtr i znakomicie chroni nas przed niekorzystnym działaniem słońca – przekonuje prof. Woźniacka.