Jak twierdzą onkolodzy, istnieją 4 powszechne mity na temat raka piersi, które mogą wpływać na profilaktykę i leczenie najczęstszych nowotworów u kobiet. Poznaj je i zapobiegaj zamiast leczyć!

Mit nr 1: Nie jestem zagrożona, bo w mojej rodzinie nikt nie chorował na raka

– Mniej niż 10% przypadków raka sutka jest powiązanych z genami, które dostajesz od swojej rodziny. Dlatego fakt, że nikt z rodziny nie ma raka piersi, nie oznacza, że nie możesz go dostać. W rzeczywistości ponad 90% przypadków raka piersi nie ma związku z żadną historią rodziny – wyjaśnia dr Parvin Peddi, onkolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

infoplanet zdrowie obalamy mity rak piersi badanie

Mit nr 2: Cukier powoduje raka piersi

– Choć proste węglowodany nie są dobre dla nikogo, cukier nie powoduje raka piersi ani żadnego innego nowotworu. Dlatego nie ma powodu, aby całkowicie wyeliminować cukier z diety – mówi dr Peddi.

Jednak żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka American Cancer Society zaleca, aby kobiety spożywały głównie warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste oraz ograniczać spożycie czerwonego mięsa, przetworów mięsnych i słodyczy.

Mit nr 3: Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy dużo odpoczywać

– W rzeczywistości wysiłek fizyczny, utrzymanie dobrej masy ciała i ograniczenie spożycia alkoholu są powiązane ze zmniejszonym ryzykiem raka piersi – wyjaśnia dr Peddi.

infoplanet zdrowie obalamy mity rak piersi stetoskop

Mit nr 4: Wczesne wykrycie raka piersi nie zmieni diagnozy

– Kiedy pacjenci przychodzą do kliniki z rakiem piersi na wczesnym etapie, można wyleczyć ich z choroby. Jeżeli rak zostanie wykryty na późniejszym etapie, szanse na wyleczenie są znacznie mniej osiągalne. Więc jest ważne, aby uzyskać mammogramy na czas i wykryć chorobę na wczesnym etapie – mówi dr Peddi.

Amerykańskie Towarzystwo ds. Profilaktyki (Preventive Services Task Force) sugeruje, że kobiety powinny decydować się na regularną mammografię w wieku 50 lat. American Cancer Society zaleca, aby zacząć już w wieku 45 lat.