Upały to nie tylko okazja do dostarczenia swojemu organizmowi witaminy D, ale i zagrożenie zdrowia, a czasem i życia, ze względu na ryzyko groźnej hipertermii. Jak ją rozpoznać? Jak działać w razie udaru cieplnego?

Osłabienie cieplne a hipotermia

Hipertermia jest stanem organizmy, w którym wewnętrzna temperatura ciała niebezpiecznie się podnosi. Wzrost temperatury wynika ze zwiększonego wytwarzania ciepła lub nieprawidłowości działania mechanizmów fizjologicznej utraty ciepła. Z uwagi na groźne skutki hipotermii, w przypadku dostrzeżenia jej symptomów, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.

infoplanet zdrowy organizm sos na udar oslabienie

Pierwszym stadium przegrzania organizmu jest osłabienie cieplne. Najbardziej charakterystyczne objawy tego stanu to bolesne skurcze mięśni brzucha lub kończyn, nazywane kurczami cieplnymi. Mogą im towarzyszyć: zmęczenie i ogólne osłabienie organizmy, ból i zawroty głowy oraz nudności. Ponadto warto sprawdzić stan skóry osoby, która potrzebuje pomocy – w razie osłabienia cieplnego będzie ona wilgotna, chłodna i blada.

Jeśli dostrzegasz u siebie objawy osłabienia cieplnego, zacznij małymi łykami pić płyny ogrzane do temperatury pokojowej. Znajdź cień lub chłodne miejsce i połóż się. Jeśli objawy nie ustąpią lub – wręcz przeciwnie – będą się nasilać, natychmiast wezwij pomoc.

Udar cieplny – SOS

Udar cieplny skutkuje natomiast nudnościami i wymiotami, zaburzeniami lub utratą świadomości, przyspieszonym biciem serca i oddechem, a także zaczerwienioną, gorącą w dotyku i suchą skórą. Zwykle poprzedza go osłabienie cieplne, jednak nie jest wykluczone, że pojawi się bez dostrzegalnych sygnałów ostrzegawczych.

infoplanet zdrowy organizm sos na udar info

Jeśli dostrzegasz u siebie objawy udaru cieplnego, natychmiast zadzwoń po pogotowie ratunkowe, a czekając na jego przyjazd skrop ciało wodą o temperaturze pokojowej i wachlując ręką lub udając się w pobliże wentylatora dostarcz sobie powietrza

Dozwolone są również zimne okłady – zwłaszcza pod pachami i na pachwiny. Nie należy jednak oblewać się zimną wodą, ponieważ może to doprowadzić do obkurczenia naczyń krwionośnych i dreszczy.

Zgodnie z wyliczeniami Koalicji Klimatycznej, z powodu upałów w sierpniu 2003 roku w 12 krajach ponad 70 tysięcy osób. Choć odporność na wysokie temperatury jest zależna od indywidualnych cech, szczególnie narażeni na niebezpieczne skutki upałów dla stanu zdrowia są: dzieci, osoby starsze i chorzy na zaburzenia układu krążenia i układu oddechowego.