Przeziębienie i grypa są dwoma rodzajami infekcji górnych dróg oddechowych. Wiele osób traktuje je tak samo, ale nie jest to odpowiednie podejście. Grypa ma zwykle poważniejsze objawy niż przeziębienie i może prowadzić do poważnych powikłań, w tym zapalenia płuc, infekcji bakteryjnych, a nawet śmierci. Dostępne są specjalne testy pozwalające ustalić czy masz grypę i zastosować odpowiednie leczenie.

Zimno i grypa

Jednym ze sposobów ustalenia, czy to przeziębienie, czy grypa, jest porównanie odczuwania objawów. Grypa uderza szybko i mocno, wpływając na całe ciało. Bardzo intensywnie odczuwasz wówczas gorączkę, bóle ciała, ekstremalne zmęczenie i suchy kaszel. Objawy grypy mogą zacząć znikać w ciągu 2 do 5 dni, ale niewykluczone, że będziesz wyczerpany przez tydzień lub dłużej. Objawy przeziębienia są mniej nasilone, pojawiają się stopniowo i zwykle trwają około tygodnia. Często zaczynają się od bólu gardła i obejmują katar lub zatkany nos.

infoplanet zdrowie przeziebienie vs grypa 1 zimno i grypa

Gorączka i grypa

Gorączka rzadziej towarzyszy zwykłemu przeziębieniu. Jeśli występuje, zwykle jest łagodna. Częściej jako objaw przeziębienia gorączka występuje u dzieci. Z drugiej strony, większość ludzi z grypą będzie mieć gorączkę na poziomie 38–39°C lub więcej. Dotyczy to zwłaszcza dzieci.

Długotrwałe zmęczenie i grypa

Kiedy masz przeziębienie, możesz czuć się zmęczony i obolały, ale objawy są zwykle łagodne i ustępują w ciągu kilku dni. Jak długo utrzymuje się zmęczenie przy grypie? Objawy, takie jak ból ciała, zmęczenie i osłabienie, są poważniejsze i mogą trwać do tygodnia lub dwóch. Osoby starsze i osoby z przewlekłą chorobą mogą odczuwać objawy zmęczenia jeszcze dłużej.

infoplanet zdrowie przeziebienie vs grypa 3 zmeczenie

Kaszel i grypa

Przeziębienie i grypa – jako dwa rodzaje infekcji górnych dróg oddechowych – powodują kaszel. Objaw ten z powodu przeziębienia może początkowo mokry, ale potem zmienia w suchy. Kaszel w grypie jest zwykle suchy i może być ciężki.

Ból głowy i grypa

Ból głowy może być objawem zarówno przeziębienia, jak i grypy. Jednak jako objawy przeziębienia bóle głowy pojawiają się sporadycznie, ale objawem grypy są często. Dodatkowo, podobnie jak większość objawów, bóle głowy towarzyszące grypie są bardziej nasilone.

infoplanet zdrowie przeziebienie vs grypa 5 bol glowy

Ból uszu i grypa

Innym objawem, który może wystąpić zarówno w przeziębieniu, jak iw grypie, są bóle uszu. Obie choroby mogą powodować zapalenie błony bębenkowej i trąbki Eustachiusza, która łączy gardło i ucho środkowe. Ból może być ostry lub palący, ale jeśli ból ucha jest związany z przeziębieniem lub grypą, sam ustąpi. W niektórych przypadkach może wystąpić wtórna infekcja ucha. Możesz czuć się podobnie jak w trakcie przeziębienia lub grypy, ale ból pojawia się nagle i jest o wiele bardziej intensywny. Jeśli ból ucha trwa dłużej niż choroba, skontaktuj się z lekarzem.

Ból gardła i grypa

Jednym z pierwszych objawów przeziębienia jest ból gardła. Zwykle trwa kilka dni, a następnie przeradza się w katar i zatkany nos. Ból gardła możesz odczuwać również, gdy masz grypę, ale wówczas dodatkowo oprócz pojawią się inne objawy.

infoplanet zdrowie przeziebienie vs grypa 7 bol gardla

Obrzęk nosa i grypa

Katar lub zatkany nos są zazwyczaj objawem przeziębienia. Jeśli mimo kataru lub zatkanego nosa nie masz poczucia, że zostałeś przygnieciony przez tonę cegieł, prawdopodobnie to przeziębienie. Czasami u osób z grypą występują również zatory nosowe, ale towarzyszą im objawy grypowe związane z gorączką, bólami ciała i zmęczeniem.

Przeziębienie i świńska grypa

Świńska grypa jest chorobą układu oddechowego świń wywołaną przez wirus grypy A. Generalnie nie dotyczy ludzi, z wyjątkiem rzadkich przypadków, takich jak niedawna pandemia świńskiej grypy, która zakończyła się w 2010 roku. Objawy świńskiej grypy są podobne do objawów grypy sezonowej i obejmują kaszel, ból gardła, gorączkę i bóle ciała. Dodatkowo występują nudności, wymioty i biegunka. Na szczęście przed świńską grypą nadal chronią szczepionki.

infoplanet zdrowie przeziebienie vs grypa swinska grypa

Powikłaniem grypy jest zapalenie płuc, które może spowodować poważne konsekwencje. Dlatego jeśli kaszel nie ustępuje lub skutkuje żółto-zielonym lub krwawym śluzem (flegma), masz gorączkę powyżej 39°C, dreszcze, duszności lub trudności w oddychaniu, skontaktuj się z lekarzem. Najbardziej zagrożone powikłaniami grypy są osoby w podeszłym wieku, małe dzieci, osoby z przewlekłymi chorobami, osoby z osłabionym układem odpornościowym i kobiety w ciąży.

Źródła: WebMD, LLC