Jak wynika z ustaleń specjalistów, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – bolesność drobnych stawów rąk i stóp podczas ucisku, obrzęk stawu oraz tkanek okołostawowych – często jest związane z depresją.

Wbrew stereotypom, na reumatoidalne zapalenie stawów chorują nie tylko osoby starsze. Zaburzenia pojawiają się najczęściej między 30. a 50. rokiem życia. Choć jest to choroba nieuleczalna, można złagodzić towarzyszące jej objawy. Jednak problemy z codziennym funkcjonowaniem i nieustanne uczucie zmęczenia nierzadko są przyczynami depresji.

infoplanet zdrowy organizm stawy a depresja psychika

Wiedza o powiązaniu depresji i reumatoidalnego zapalenia stawów upowszechniana jest w kampanii „RZS – nie rezygnuj”. Jak wynika z raportu „Codzienność z RZS”, co druga osoba z chorobą stawów zgłaszała również objawy depresji. Ponadto 69% pacjentów sygnalizowało obniżony nastrój, a 54% – niepokój i stany lękowe.

– Chorym z RZS nieustannie towarzyszy strach przed chorobą i osamotnieniem w chorobie. Ale nie tylko naturalny w sytuacji przewlekłej choroby lęk leży u podłoża depresji w chorobach zapalnych, takich właśnie jak RZS. Mechanizm tej choroby, m.in. wydzielanie interleukin – białek biorących udział w odpowiedzi układu odpornościowego na zagrożenie lub stan zapalny, powoduje zmniejszenie produkcji neuroprzekaźnika serotoniny. Niedobór serotoniny powoduje zaś – upraszczając – wystąpienie objawów depresji– tłumaczy krajowy konsultant ds. psychiatrii prof. Piotr Gałecki.

infoplanet zdrowy organizm stawy a depresja

Jak radzić sobie z depresją przy RSZ? Receptą jest wsparcie rodziny i bliskich, a także edukacja dotycząca choroby i jej leczenia.