Gdy nadchodzi sezon grypy, jedną z najtrudniejszych rzeczy jest ustalenie, jak długo się zaraża. Kiedy możesz wyjść z domu, nie stwarzając zagrożenia dla innych? Czy możesz wrócić do pracy lub szkoły? A może lepiej unikać spotkania ze swoją babcią? Dowiedz się, kiedy możesz bezpiecznie wrócić do życia sprzed choroby.

Grypa czy przeziębienie?

Zarówno przeziębienie, jak i grypa, to schorzenia układu oddechowego. Niemniej różni je to, że są wywoływane różnymi formami wirusów. Choć w niektórych przypadkach nabranie pewności, czy masz przeziębienie, czy grypę, może być trudne, zwykle objawy tej drugiej są bardziej intensywne i trwają dłużej.

Objawy grypy i przeziębienia

Przykładowo, zwykłe przeziębienie oznacza tylko kilka dni bólu głowy, zatkany nos i ból gardła. Grypa może natomiast powodować wiele ekstremalnych objawów, takich jak bóle ciała, wysoka gorączka, kaszel, dreszcze i problemy żołądkowo-jelitowe: nudności, bóle brzucha oraz wymioty. Przebieg choroby będzie miał zdecydowanie bezpośredni wpływ na twój czas niedyspozycji. Nawet jeśli będziesz chciał wrócić do pracy, nie zrobisz tego, bo objawy mogą trwać przez dłuższy czas.

Jak długo zarażasz?

W przypadku przeziębienia, zaczniesz zarażać dzień wcześniej nim pojawią się u ciebie objawy. Później rozsiewać chorobę będziesz jeszcze przez około 5 dni.

Czas trwania grypy

Jeśli natomiast dopadła cię grypa, czas początku infekowania jest prawie identyczny. Po rozwinięciu się choroby jest on natomiast nieco dłuższy i wynosi 5–7 dni. Dodatkowo wydłuża się on w odniesieniu do chorujących na grypę dzieci.

Przeziębienie i grypa są zaraźliwe, dlatego nie postępuj lekkomyślnie. Gdy jesteś chory, nie wychodź z domu przez kilka dni i unikaj kontaktu z chorymi. Pomyśl o innych osobach i nie ułatwiaj grypie infekcji.