Jak ostrzegają eksperci, łagodna zima sprzyja wzmożonemu pyleniu roślin, które może prowadzić do wyjątkowo silnego ataku pyłków i innych alergenów roślinnych w powietrzu. To zła wiadomość dla niemal 40% Polaków, która dostrzega u siebie objawy alergii.

Trwające od lutego pylenie roślin może zostać zakończone dopiero pod koniec października. Zgodnie z obserwacjami specjalistów, stężenie w powietrzu pyłków roślinnych o silnych właściwościach uczulających z roku na rok wzrasta i utrzymuje się przez dłuższy okres.

Jednak od połowy maja do końca czerwca, a także w lipcu, pyli najwięcej roślin, w tym byliny i trawy, co jest uciążliwe dla alergików i osób z nadwrażliwością. Szczególnie uciążliwe pylenie roślin w obecnym roku ma być skutkiem łagodnej zimy na terenie większości kraju.

infoplanet zdrowy organizm atak alergenow roslinnych wiosna

Alergie, mimo coraz częstszego występowania, często są bagatelizowane. Jednak – zdaniem ekspertów – nieleczone mogą okazać się znacznym utrudnieniem funkcjonowania. Chociaż wydaje się, że objawy alergiczne obejmują wyłącznie nieżyt nosa, skutkują ponadto obniżeniem koncentracji, nieustannym zmęczeniem czy sennością.

Co więcej, alergicy mogą odczuwać również obniżenie wydajności w pracy, a także spadek koncentracji w stopni przynoszącym skutki porównywalne z upośledzeniem sprawności psychofizycznej. W efekcie, zgodnie ze statystykami, przez pacjentów przyjmujących leki na alergie spowodowany jest nawet co piąty wypadek na drodze.

Z tego względu w okresie pylenia roślin alergicy powinni nie tylko przyjmować odpowiednie leki, ale i w miarę możliwości eliminować alergen ze swojego otoczenia i przestrzegać zdrowego trybu życia: unikania tytoniu i alkoholu, utrzymania aktywności i rezygnacji z nadmiernego nasłonecznienia.