Gdy słupki temperatury idą w górę, a po niebie zaczynają tańczyć pyłki, dla niektórych ludzi nadchodzi czas na cieknące nosy i oczy. Czasami wiosenne i letnie miesiące przynoszą również napady zmęczenia. Czy osoby z alergią mogą o nią obwiniać sezonowe alergeny?

Jak wyjaśniają eksperci, reakcja alergiczna jest – nawet z definicji – walką, którą toczy organizm, gdy staje w obliczu obcego najeźdźcy, takiego jak pyłek. Z tego względu jest nie jeden, a kilka powodów, dla których sezonowe alergie mogą sprawiać, że czujemy się wyczerpani.

infoplanet zdrowy organizm sennosc i alergie alergeny

– Ciało zużywa dużo energii na wytwarzanie komórek, białek i wszystkich innych substancji, które gromadzą się podczas reakcji alergicznej, zwanej również stanem zapalnym – wyjaśnia dr Kara Wada, alergolog i immunolog z The Ohio State University Wexner Medical Center.

Ten wydatek energetyczny sprawia, że czujemy się źle. Według alergologów taki efekt sezonowych alergii odczuwany jest jak rodzaj skrajnego wycieńczenia organizmu. Alergie mogą również pośrednio powodować uczucie zmęczenia przez uniemożliwianie snu.

– Nierzadko można usłyszeć, że z powodu alergii ludzie gorzej śpią, zwłaszcza jeśli ich nos jest tak wypchany, że muszą oddychać przez usta – wyjaśnia specjalistka.

infoplanet zdrowy organizm sennosc i alergie zmeczenie

Dlaczego dokładnie alergie utrudniają sen? Jak wyjaśnia pediatra ze Szpitala Dziecięcego Nicklaus w Miami dr Gloria Riefkohl, ciało walczy z tym, co uważa za obce substancje, wysyłając swoją małą armię molekularną na miejsce inwazji i powodując tam stan zapalny. Zapalenie lub obrzęk tkanki limfatycznej za nosem, nazywane adenoidami, może prowadzić do oddychania z otwartymi ustami, co z kolei zakłóca sen.

– To zakłócenie ma miejsce, ponieważ gdy migdałki powiększają się, mogą powodować niedrożność w kanałach nosowych i zmniejszyć ilość tlenu potrzebną do komfortowego oddychania – dodaje dr Priyanka Seshadri, rezydentka pediatryczna w Szpitalu Dziecięcym Nicklaus.

Ponadto sezonowe alergie mogą wpływać na koncentrację, zwłaszcza jeśli nie zapewniamy sobie dobrej jakości snu. Wówczas efekty mogą stać się wyraźne również w zakresie nie tak jasnego myślenia i słabszego poziomu skupienia.

infoplanet zdrowy organizm sennosc i alergie sennosc

Ponadto zmęczenie może wywoływać również sama próba wyleczenia się z alergii. Najczęściej stosowane leki przeciwalergiczne zawierają histaminy – substancje chemiczne uwalniane przez organizm podczas reakcji alergicznych, których częstym skutkiem ubocznym jest senność.