Lekarze alarmują: coraz częściej wśród nastolatków i młodych dorosłych stawiana jest diagnoza problemów kręgosłupa, zwanych SMS-ową szyją (text neck syndrome). Do pierwszych objawów należą: uczucie mrowienia i ukłucia w okolicy szyi, ból pleców w odcinku piersiowym i szyjnym, a następnie – drętwienie rąk, sztywność szyi czy ból głowy.

Choć początkowe objawy SMS-owej szyi łatwo można zignorować, są one początkiem procesu zwyrodnieniowego, który zwiastuje poważne konsekwencje.

infoplanet zdrowy organizm SMS-owa szyja badania

– Głowa dorosłego człowieka przeciętnie waży ok. 5,5 kg. Tyle nosi nasz kręgosłup w postaci wyprostowanej. Jednak kiedy lekko głowę pochylamy, obciążenie kręgosłupa wzrasta dwukrotnie. Głębsze pochylenie, które może być efektem na przykład postawy przyjmowanej podczas gry na telefonie czy wysyłania i odbierania wiadomości tekstowych powoduje takie obciążenie kręgosłupa i mięśni karku, jakby głowa ważyła 27 kilogramów, czyli pięć razy więcej niż faktycznie – wyliczają eksperci.

Jak zapewniają specjaliści, chwilowe pochylenie głowy nie jest obciążające ani dla kręgosłupa, ani dla mięśni, odpowiadających za ruch głową. Jednak utrzymywanie głowy w pozycji pochylonej dłużej sprawia, że krążki międzykręgowe, mięśnie i ścięgna podtrzymujące kręgosłup znacznie szybciej się męczą i zużywają.

infoplanet zdrowy organizm SMS-owa szyja zwyrodnienie

– Syndrom SMS-owej szyi (text neck syndrome) pojawił się w literaturze medycznej już jakiś czas temu, ale muszę przyznać, że w ostatnich latach młodzi ludzie skarżą się na takie dolegliwości coraz częściej – wskazują eksperci.

Choć skutki SMS-owej szyi odczuwane są w dorosłości, ich przyczyn należy upatrywać w młodym wieku.

– Im wcześniej się zaczyna, tym gorzej dla naszego narządu ruchu” – ostrzega dr n. med. Piotr Orłowski z Centrum Rehabilitacji Ruchowej Ost Med.

infoplanet zdrowy organizm SMS-owa szyja

Efektem syndromu SMS-owej szyi są bóle w klatce piersiowej i w okolicy pleców, a także przewlekłe migreny głowy czy zaburzenia neurologiczne, takie jak: bolesne przykurcze, sztywność szyi, a nawet problemy z oddychaniem.