W związku z falą upałów, które w naszym kraju mają – zgodnie z prognozami – utrzymać się na pewno przez kilka najbliższych dni, lekarze apelują o ostrożność. Specjaliści przestrzegają zwłaszcza przed udarem, poparzeniami słonecznymi i skutkami przegrzania organizmu.

Lekarze alarmują, aby w czasie upałów nie zapominać o nakryciu głowy – czapce, kapeluszu lub chustce, okularach przeciwsłonecznych i kremach z filtrem UV. Ważne jest również regularne nawadnianie organizmu i trzymanie lekkiej diety. W zapobieganiu poparzeniom słonecznym i przegrzewaniu organizmy pomaga również zakładanie jasnych, przewiewnych ubrań.

infoplanet zdrowy organizm uwazaj na upal przegrzanie

– Chrońmy ciało, unikajmy przegrzania i nie zapominajmy o regularnym nawadnianiu organizmu. Do udaru cieplnego dochodzi najczęściej w wyniku przegrzania głowy i karku. Zbyt długie przebywanie na słońcu prowadzi do zaburzeń w pracy ośrodka termoregulacji, odwodnienia i drastycznej utraty elektrolitów. W najgorszej sytuacji może dojść do utraty przytomności i zaburzeń w oddychaniu. Wychodząc na słońce, warto ochronić głowę czapką lub kapeluszem – zaleca Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Specjaliści przypominają, aby w czasie upałów pić co najmniej 2 płynów litry dziennie. Najlepiej odwodnieniu organizmu zapobiega woda mineralna bądź napoje z elektrolitami i mikroelementami. Niewskazany w czasie wysokich temperatur jest natomiast alkohol, który rozszerza naczynia krwionośne i prowadzi do silniejszego przegrzania. Ponadto zaleca się spędzanie 2–3 godzin w chłodnym miejscu i wychładzające kąpiele.

infoplanet zdrowy organizm uwazaj na upal odwodnienie

– Słońce i lato są po to, żeby z nich korzystać, naładować akumulatory i uzupełnić cenną dla organizmu witaminę D. Ale oprócz dobrodziejstw, wysokie temperatury mogą wyrządzić wielką krzywdę. Cieszmy się ciepłem z rozsądkiem – apeluje Janicka.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia odradza również w upały wysiłek fizyczny, zwłaszcza w południe. Warto również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu skóry przy dłuższym przebywaniu na słońcu. Przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych skutecznie chronią kremy z filtrami, zwłaszcza o faktorze 30 lub 40.

W upalne dni warto zwracać uwagę na dzieci i osoby starsze, dla których długie przebywanie na słońcu bez nakrycia głowy może skończyć się tragicznie. Dlatego zalecane jest dla nich pozostawanie w domach, zwłaszcza w środku dnia. Nie powinno się również pozostawiać w zamkniętym samochodzie dzieci i zwierząt.