Ósemki, zwane zębami mądrości, wyrzynają się najczęściej między 17. a 25. rokiem życia. Zdaniem stomatologów są one jednak nie oznaką doświadczenia życiowego, ale przyczyną wielu dolegliwości bólowych. Ich usunięcie może zaś wywoływać groźne powikłania. Czy można im zaradzić?

W wielu przypadkach wyrwanie ósemek jest bolesną koniecznością. Ich usunięcie jest nieuniknione, gdy rosną nieprawidłowo czy wywołują objawy niespecyficzne, jak choćby: migrenowe bóle głowy, problemy ortodontyczne lub stany zapalne. Zabieg ekstrakcji ósemek może jednak wiązać się ze znaczącym ryzykiem powikłań.

infoplanet zdrowy organizm wyrwane osemki i powiklania dentysta

Najczęściej w wyniku usunięcia zęba wystąpić może: krwiak, obrzęk, szczękościsk, ból podczas jedzenia i przełykania, zapalenie zębodołu, przedłużone krwawienie, a nawet porażenie nerwu zęba lub języka. Każdy z objawów może dodatkowo nasilać się w ciągu 2 dni po zabiegu.

– Pacjenci po wyrwaniu ósemki muszą ściśle stosować się do zaleceń lekarskich. Trzeba przyjmować antybiotyk zgodnie z tym, co ustali stomatolog, choć można przyjmować leki przeciwbólowe i stosować zimne okłady. Okładu nie przykładamy jednak bezpośrednio do skóry w miejscu operowanym. Należy owinąć go np. bawełnianą chustką, by nie doprowadzić do odmrożenia policzka. Zimny okład trzymamy 10–15 minut – wyjaśnia lekarz dentysta Irmina Materna z kliniki stomatologicznej DeClinic.

infoplanet zdrowy organizm wyrwane osemki i powiklania dentysta

Zminimalizowanie ryzyka powikłań po ekstrakcji umożliwia wykonanie przed zabiegiem zdjęcia rentgenowskiego szczęki, czyli pantomogramu. Istotne jest również unikanie picia alkoholu i kawy, jedzenia twardych potraw oraz palenia papierosów przez około tydzień po zabiegu.