Wszystkie leki, które stosujemy na co dzień, powinniśmy zabierać ze sobą również na wakacje. Jak bezpiecznie przewozić leki, aby produkty lecznicze nie straciły swoich właściwości? Na te pytania odpowiadał na konferencji prasowej 11 czerwca prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dr Grzegorz Cessak.

Zorganizowana przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych konferencja prasowa miała uświadomić osoby, które w czasie wakacji planują wyjazdy zagraniczne, jak powinna wyglądać podróżna apteczka. Jak przekonywali eksperci w jej trakcie, „ważne jest, żeby znać produkty lecznicze, które stosujemy”.

infoplanet zdrowy organizm zabierz leki na wakacje bezpieczenstwo

– Warto zabierać leki na wakacje. Ważne również, by stosować tę samą substancję czynną, którą stosowaliśmy dotychczas, więc w razie skończenia się leków, warto przewozić je w oryginalnych opakowaniach. Chodzi o to, by w potrzebie móc porównać składniki zamienników oferowanych w innym kraju – wyjaśniał dr Cessak.

W podróżnej apteczce, którą zabierzemy ze sobą na wakacje, nie powinno również zabraknąć leków pomocnych przy zakażeniach, zaziębieniach i infekcjach, a także środków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbiegunkowych. Warto również zasięgnąć porady u swojego lekarza, zwłaszcza przy chorobach przewlekłych.

– Bycie wyposażonym we własną apteczkę zalecane jest szczególnie przed wyruszeniem w podróż do strefy klimatu gorącego i miejsc charakteryzujących się niskim poziomem sanitarno-higienicznym. Leki zawarte w apteczce wyjazdowej powinny być przeznaczone na własny użytek podróżującego i nie powinny przekraczać liczby opakowań wynikających z dawkowania i czasu pobytu w danym miejscu – zaznaczył prezes urzędu.

Informacje o lekach, które można wwozić na teren poszczególnych państw są zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce „Informacje dla podróżujących”. Warto pamiętać również o wizycie u lekarza specjalisty nie później niż 6-8 tygodni przed planowaną podróżą. Takie wyprzedzenie umożliwi wdrożenie zalecanej profilaktyki, a także – w razie potrzeby – poddaniu się szczepieniom ochronnym lub profilaktyce lekowej.