Efekt energetyzujący zimnej wody od dawna jest znany. Czy to szybki prysznic na rozpoczęcie dnia lub kąpiel o północy w lodowatym morzu, chłodna woda to pewny sposób na pobudkę. I tak było od zawsze. W całej historii ludzkość świętowała zanurzanie w wodzie: od starożytnego greckiego fresku nurka w Paestum, poprzez pełny chrzest Jezusa w rzece Jordan, po dzisiejszą modę na „dzikie pływanie”. Choć obecnie wrzucenie kogoś do lodowatej wody może nie wydawać się najlepszym lekarstwem na atak paniki – ostatnie badania mogą nieco namieszać w tej tematyce.

Efekt zimnego prysznica

Hydroterapia to starożytna praktyka. Hipokrates zalecał kąpanie się w źródlanej wodzie, aby „uśpić znużenie”, a starożytni Egipcjanie przekształcili ją w sztukę z olejkami eterycznymi i kwiatami. Praktyka medycznie usankcjonowanych terapii została przywrócona w XVIII wieku, kiedy ukazała się w Niemczech książka dr. Hahna o uzdrawiających cnotach zimnej wody, stosowana wewnętrznie i zewnętrznie. Szał dotarł do Bath, gdzie od czasów rzymskich znajdowało się uzdrowisko. Zainteresowanie osiągnęło szczyt w epoce wiktoriańskiej: zimne kąpiele były często przepisywane na wszelkie dolegliwości od siniaków po histerię. Kliniki rozwijały się w całej Anglii, szczególnie w Malvern, gdzie leczyli się Karol Darwin, Thomas Carlyle i Florence Nightingale.

infoplanet zdrowie zimny prysznic na zdrowie efekt zimnego prysznica

Dopiero w ciągu ostatnich kilku lat naukowcy i lekarze zaczęli naprawdę badać, dlaczego zimna woda sprawia, że czujemy się niesamowicie dobrze. Na poziomie kosmetycznym zimna woda napina pory i spłaszcza mieszki włosowe – stąd doskonała fryzura zależy od końcowego płukania zimną wodą dla optymalnego połysku.

Zimna woda sprzyja również drenażowi limfatycznemu, co prowadzi do poprawy krążenia i pomaga w pobudzeniu brunatnego tłuszczu, co może prowadzić do utraty wagi. Badanie z 2009 roku w New England Journal of Medicine sugerowało, że codzienny zimny prysznic może spowodować utratę nawet 4,5 kilograma rocznie. Biorąc pod uwagę, że taka kuracja prawie nic nie kosztuje, to cenna wiedza.

Zimna woda koi?

O wiele bardziej niezwykły jest efekt zanurzenia w zimnej wodzie na zdrowie psychiczne. W połowie lat 90. lekarze w Niemczech odkryli, że pływanie w zimnej wodzie obniża poziom kwasu moczowego i powoduje „twardnienie” organizmu, co oznacza, że pacjenci byli w stanie lepiej radzić sobie ze stresem w perspektywie długoterminowej.

infoplanet zdrowie zimny prysznic na zdrowie zimna woda koi

 Zgodnie z badaniem z 2002 roku przebywanie w zimnej wodzie także zmniejsza częstość akcji serca o prawie 10%, obniżając ciśnienie krwi i powodując uspokojenie.

Jeszcze niedawno badania wykazały, że zimna woda może być skutecznym sposobem leczenia depresji, zmniejszania poziomu kortyzolu w ataku paniki oraz zwiększania noradrenaliny i beta-endorfin. Następnym razem, gdy znajdziesz się w pobliżu kogoś, kto wariuje, nie rób wiele – po prostu pozwól mu skoczyć do zimnej wody.