Zwierzęta domowe są wspaniałymi towarzyszami dla całej rodziny i mogą być doskonałym źródłem bezwarunkowej miłości i towarzystwa, ale tylko wtedy, gdy traktujesz je właściwie. Twój futrzany przyjaciel może nawet wpływać pozytywnie na zdrowie, ale gdy nie traktujesz go tak jak powinieneś, relacja może być trudna. Uważaj na oznaki, które mogą wskazywać, że coś powinieneś zmienić w swoim podejściu do pupila.

Sikam, gdzie chcę

Istnieje mnóstwo powodów, dla których twój pies lub kot może siusiać poza wyznaczonymi obszarami, ale jednym z największych jest to, że zwierzak jest zdenerwowany. W przypadku kotów sikanie poza kuwetą to oznaczanie terenu, szczególnie jeśli w domu przebywa inne zwierzę. Kiedy koty są zdenerwowane, prawdopodobnie „odreagowują”, oddając mocz w nieodpowiednich miejscach, takich na przykład jak łóżko ich właściciela.

W przypadku psów sikanie w pomieszczeniu może być związane z niepokojem. Oczywiście, mogą to być również przyczyny fizjologiczne, związane z chorobą, dlatego upewnij się u lekarza, że z twoim zwierzęciem jest wszystko w porządku.

Uwaga, gryzę!

Kiedy psy mają dziwne pragnienie gryzienia, destrukcyjne zachowanie może być wynikiem strachu, lęku separacyjnego lub braku uwagi. Umów się z weterynarzem, aby upewnić się, że nie ma przyczyny medycznej, a później przemyśl, czy dajesz swojemu zwierzęciu odpowiednią ilość miłości i uwagi.

Większe prezenty

Jeśli twój pies używa domu jako osobistej toalety, może to być znak, że nie jest bardzo zadowolony z twojego zachowania. Jeśli znajdziesz w mieszkaniu kilka brzydko pachnących prezentów, może to być znak, że powinieneś przyjrzeć się swojemu zachowaniu oraz waszym relacjom.


Oczywiście, jeśli twój kot lub pies ugryzie cię, gdy próbujesz go pogłaskać, nie jest to dobry znak. Zwykle ugryzienie jest reakcją na stres i strach. Z pewnością w waszych relacjach nie powinno być miejsca na takie zachowania, dlatego jeśli się pojawiają, sprawdź, co jest ich przyczyną.