Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że zdrowie i energia twojego kota zależą w dużej mierze od jego sposobu odżywiania. Zasadniczo karma dla kotów składa się z wody, białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Jednak to, w jakim stopniu dieta twojego kota przypomina jadłospis jego dzikich kuzynów, zależy już od tego, jakiej formuły używa producent karmy dla kotów. Co właściwie sprawia, że karmy dla kotów są zdrowe? Jaki rodzaj pożywienia jest najlepszy dla twojego ulubieńca? Co powinieneś wiedzieć na temat konserwantów? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które pomogą ci podjąć odpowiednie decyzje!

Z czego składa się karma dla kotów?

Koty są mięsożercami. Oznacza to, że potrzebują od dwóch do trzech razy więcej białka niż zwierzęta wszystkożerne, na przykład psy lub ludzie, a także korzystają głównie ze składników odżywczych o wysokiej zawartości białka, średniej zawartości tłuszczu i minimalnej ilości węglowodanów. Organizm kota jest przystosowany do metabolizowania białek zwierzęcych i tłuszczów. Ponadto białka pochodzenia zwierzęcego zawierają również kompletne aminokwasy, takie jak tauryna, arginina, cysteina i metionina. Są niezbędne dla kotów, których ciała nie syntetyzują ich w odpowiednich ilościach.

Białka są podstawowymi elementami budulcowymi komórek, tkanek i narządów. Dzielą się na zwierzęce lub roślinne, a oba rodzaje mogą pojawić się w karmie. Soja, warzywa i zboża to źródła białek roślinnych, a kurczak, jagnięcina, indyk i ryby zawierają białka zwierzęce. Warto wiedzieć, że karma dla kotów często zawiera produkty uboczne pokarmów zwierzęcych lub roślinnych przeznaczonych dla ludzi – części, których nie spożywamy.

ęglowodany dostarczają energii, lecz koty wykorzystują je w mniejszym stopniu. Ich ciała są zaprojektowane do stałego uwalniania glukozy z białka. Najbardziej skoncentrowana forma energii zawarta w karmie dla kotów, tłuszcze, pomagają wchłaniać rozpuszczalne w tłuszczach witaminy i dostarczają niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, których kot również nie potrafi w wystarczającym stopniu syntetyzować. Należą do nich kwasy tłuszczowe Omega-6 i Omega-3. Dla dobrego odżywienia koty potrzebują również witamin, takich jak A, B, D, E i K, a także składników mineralnych, m. in. wapnia i fosforu.

Karma sucha czy z puszki?

Żywienie kotów nastręcza pewnych dylematów. Jennifer Larsen, lekarz weterynarii i konsultant żywieniowy w Weterynaryjnym Szpitalu Medycznym Uniwersytetu w Kalifornii podaje, że wysokiej jakości karma dla kotów, mokra lub sucha, może być kompletna pod względem odżywczym. Jej zdaniem niektóre koty wolą żywność o wyższej wilgotności, co powoduje, że ich mocz jest bardziej rozcieńczony. Jednak większość dobrze sobie radzi z suchą karmą. Wybór karmy suchej lub mokrej to zatem kwestia osobistych preferencji.

Lisa A. Pierson, lekarz weterynarii praktykująca w Lomita w Kalifornii, wylicza jednak trzy różnice między pokarmem suchym i z puszki. Dotyczą one stopnia wilgotności, zawartości węglowodanów i rodzaju białka. Ogólnie rzecz biorąc, żywność w puszkach będzie miała więcej mięsa, a co za tym idzie, więcej białka zwierzęcego. W suchym pokarmie jest za to wiele składników roślinnych. Ponadto lekarze są zgodni, że powinniśmy unikać karmy o bardzo wysokiej zawartości węglowodanów. Żywność bogata w te składniki może bowiem nie mieć niezbędnych tłuszczów i białek. Nie więcej niż 10% kalorii w diecie kota powinno pochodzić z węglowodanów, natomiast sucha karma o wysokiej zawartości skrobi może przyczyniać się do powstawania otyłości u kotów.

Należy też pamiętać, że suche karmy zawierają zazwyczaj od 5% do 10% wody, podczas gdy żywność w puszkach zawiera jej około 78%. Woda jest niezwykle ważnym składnikiem odżywczym, który pomaga w trawieniu, krążeniu i innych procesach fizjologicznych. Dlaczego więc nie wystarczy, aby miska z wodą była stale wypełniona? Chociaż nie jest to jeszcze stuprocentowo potwierdzone, niektóre badania wykazują, że koty są mniej wrażliwe na pragnienie i odwodnienie. Karmione suchą karmą, mogą w ostatecznym bilansie spożywać około połowę prawidłowej ilości wody, której jesteśmy im w stanie dostarczyć w mokrym jedzeniu. Niedobór wody może przyczyniać się do koncentracji związków mineralnych w moczu, co prowadzi do poważnych problemów z układem moczowym.

Składniki karmy dla kota

Składniki karmy będą miały różne poziomy odżywcze i zdolności wchłaniania się. Ze wszystkich składników odżywczych białko powinno się jednak znaleźć na szczycie listy. Najlepiej więc karmić kota dietą mięsną, bez dodatku ziarna i innych składników. Wiele wysokiej jakości produktów spożywczych dla zwierząt zawiera też takie produkty takie jak marchew, jagody, groch i jabłka, choć bardziej po to, by przyciągnąć uwagę klienta, gdyż nie są one niezbędne kotu. W niewielkich ilościach nie są jednak szkodliwe.

Ważne są reputacja i doświadczenie producenta. Powinieneś również sprawdzić składniki odżywcze podane na etykiecie. Ponadto warto zwrócić uwagę na zamieszczone na opakowaniach informacje o minimalnym stopniu przetworzenia karmy i nieobecności w składzie sztucznych substancji smakowych, barwników, konserwantów ani innych składników syntetycznych. Nie ma natomiast definicji regulującej skład holistycznej karmy dla kotów. Jest to wyłącznie termin marketingowy, ponieważ każda firma ma inną recepturę, więc pojęcie to nie jest szczególnie przydatne.

Czy są jakieś chemikalia i środki konserwujące, których powinieneś szczególnie unikać ustalając dietę dla swojego ulubieńca? Wydaje się, że nie. Konserwanty w karmie dla zwierząt pomagają spowolnić rozkład żywności i dłużej utrzymywać jej wartość odżywczą. Substancje takie jak etoksychina, BHT i BHA w karmie dla zwierząt pełnią rolę przeciwutleniaczy. Produkty te stosuje od ponad 25 lat i nie stwierdzono – o ile używane są w rozsądnej ilości – by wywierały niekorzystny wpływ na zwierzęta domowe. Ponadto istnieją także naturalne konserwanty, takie jak witamina E, które wydłużają czas przydatności spożywczej karmy dla zwierząt.

Ile razy dziennie karmić kota?

Lekarze zalecają karmienie kotów raz lub dwa razy dziennie, co pozwala uniknąć nieprzyjemnych błagań naszego zwierzęcia. Istotnym problemem związanym z dietą jest otyłość, która dotyka jednego na pięć kotów w krajach uprzemysłowionych. Wiele osób zastanawia się więc, jak dużo karmy dawać jednorazowo zwierzęciu.

Najlepiej, aby właściciele poznali własne koty. Każdy z nich jest inny, podobnie jak ludzie. Ich wymagania energetyczne będą się różnić w zależności wieku, stanu zdrowia, poziomu aktywności, a także od klimatu. Istotnym zagrożeniem jest natomiast to, że ludzie karmią koty zbyt często, podając mu ulubione przysmaki. Mówi się wtedy, że „karmią miskę, nie kota”.

Jeśli zdecydujesz się zmienić dietę swojego kota, wprowadzaj nową karmę powoli, przez okres od pięciu do siedmiu dni. Zacznij od dodania 25% nowej karmy i stopniowo zwiększaj jej ilość do momentu, aż ją całkowicie wymienisz.