Określenie „szalona kociara” było zarezerwowane dla osób, głównie kobiet, opiekujących się dużą ilością kotów. Po czasach średniowiecznej histerii wokół czarownic i ich kocich pomocników niektóre z tych obaw mogły wynikać z przekonania, że toksoplazmoza – infekcja wywołana przez pasożyta znajdującego się w odchodach kota – może wywoływać objawy podobne do oznak choroby umysłowej. Jednak ostatnie badania opublikowane w czasopiśmie Psychological Medicine nie wykazały związku między posiadaniem kota a jakimkolwiek rodzajem psychozy spowodowanej pasożytami. Co więcej, okazuje się, że koty mogą poprawiać nasze zdrowie. Oto przykłady ich leczniczego działania!

1. Rozwijają wrażliwość i inteligencję

Badanie z 2014 roku wykazało, że miłośnicy kotów są introwertyczni, ale także bardziej otwarci i wrażliwsi niż miłośnicy psów. Dodatkowo zdobyli więcej punktów za inteligencję niż miłośnicy psów.

infoplanet lifestyle koty na zdrowie 1 wrazliwosc i inteligencja.jpeg

2. Zmniejszają stres

Jak zapewnia licencjonowana psycholog kliniczny dr Melanie Greenberg, pieszczoty wobec kota uwalniaj oksytocynę – hormon, który sprawia, że czujesz się mniej zestresowany.

infoplanet lifestyle koty na zdrowie 2 stres

3. Są dobre dla serca

W badaniu opublikowanym w Journal of Vascular and Interventional Neurology, naukowcy odkryli związek między posiadaniem kota a zmniejszonym ryzykiem śmierci z powodu ataku serca lub udaru mózgu. Nawet dźwięk mruczącego kota może uspokoić nerwy i obniżyć ciśnienie krwi.

infoplanet lifestyle koty na zdrowie 3 serce

4. Zmniejszają ryzyko Alzheimera

Jedna z najlepszych rzeczy, które kot może zapewnić, jest oczywista: towarzystwo. Jak zaś przekonuje dr Greenberg, badania pokazują, że samotność jest ważnym czynnikiem dla wszystkich rodzajów chorób. Jedno z ostatnich badań łączyło samotność ze zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera.

infoplanet lifestyle koty na zdrowie 4 ryzyko alzheimera

5. Mogą zapobiegać alergiom

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Clinical & Experimental Allergy, nastolatki, które we wczesnym dzieciństwie posiadały kota, miały mniejszą alergię na futro. Jak przekonują naukowcy, system immunologiczny w kontakcie z naturalnymi czynnikami, przyzwyczaja się do nich i nie reaguje nadmiernie na bodźce, które nie są niebezpieczne.

infoplanet lifestyle koty na zdrowie 5 alergie

6. Są tańsze niż psy

Zalety kotów nie dotyczą wyłącznie wąsko rozumianego zdrowia psychicznego lub fizycznego, ale są również zdrowe dla twoich… finansów. Według ASPCA posiadanie małego kotka zamiast szczeniaka pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy rocznie.

infoplanet lifestyle koty na zdrowie 6 tansze niz psy


Większość z nas nie potrzebuje naukowców, aby wiedzieć o korzyściach z posiadania kota. Według badań rynku przeprowadzonych w 2015 roku z tym, że koty są dobre dla zdrowia fizycznego zdecydowanie zgadza się 40% kobiet i 25% mężczyzn. Co więcej, 52% kobiet i 28% zdecydowanie potwierdza również, że koty są dobre również dla zdrowia psychicznego. Jak stwierdza dr Douglas Aspros, „zwierzęta mają potężny, pozytywny wpływ na nasze życie, oferując swoim właścicielom wyjątkowe emocjonalne, psychologiczne i fizyczne korzyści”.