Zgodnie z szacunkami polskich naukowców, które opublikowano w „Global Ecology and Conservation”, polskie koty co roku polują na ok. 631 mln ssaków i niemal 144 mln ptaków.

Jak przekonują dr Dagna Krauze-Gryz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, dr Jakub Gryz z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Raszynie i dr Michał Żmihorski z Instytutu Biologii Ssaków PAN, polowania kotów jako drapieżników negatywnie wpływają na bioróżnorodność ptaków i zwierząt w Polsce, dziesiątkując zagrożone gatunki.

infoplanet zwierzeta i zdrowie koty mordercy ptaki

– Wiejskie koty przynoszą do domów około 48,1 mln drobnych ssaków, choć ich faktyczna liczba mieści się w przedziale od 41,2 mln do 55,4 mln, a także pomiędzy 6,7 mln a 10,9 mln ptaków (średnio 8,9 mln) każdego roku. Jeszcze więcej zwierząt koty zjadają podczas polowania. Szacunki dotyczące liczby ich ofiar mówią o 583,4 mln ssaków (przedział rzeczywisty między 505,3 mln a 667 mln) i 103,9 mln–171,3 mln ptaków (średnio 135,7 mln) w skali roku – wynika z obliczeń badaczy.

Naukowcy wskazują, że ofiarami kotów najczęściej są popularne gatunki ptaków gniazdujące w pobliżu ludzkich siedlisk, np. wróble, mazurki czy szpaki. Polowania kocich drapieżników zagrażają również są ptakom gniazdującym na ziemi, jak pliszka żółta, skowronek czy pokląskwa.

infoplanet zwierzeta i zdrowie koty mordercy

– Prowadzone w Anglii badania wskazują, że koty mogą odpowiadać nawet za 30% przypadków śmierci w tamtejszej populacji wróbla. Koty mogą też wpływać na ptaki pośrednio. Badania amerykańskie dowodzą np., że stres wywołany ich obecnością może zmniejszać płodność u ptaków – komentuje dr Żmihorski.

Jak podsumowują badacze, wiadomo było, że koty zabijają dużo, ale prezentowane estymacje zaskoczyły nawet samych ekspertów. Choć – zgodnie z ich wskazaniami – w takich sytuacjach zawsze jest problem z precyzją oszacowań, dane, które zdobyli, wskazują na konkretne liczby.