Według nowych, przeprowadzonych w USA badań, dotyczących urazów wywołanych przez zwierzęta, koszty opieki zdrowotnej z tego tytułu przekraczają już miliard dolarów rocznie i zdarzają się coraz częściej. Według jednego z autorów badania opublikowanego we wtorek w BMJ dr. Josepha Forrestera, odsetek wszystkich urazów spowodowanych przez zwierzęta rośnie przez ostatnich 10 lat. Autor przewiduje, że będzie nadal rósł – częściowo z powodu zmian klimatycznych.

Niebezpieczne pająki, komary, kleszcze i stonogi

– Przyjrzeliśmy się około 20% oddziałów ratunkowych w USA w ciągu 5 lat: od 2010 roku do 2014 roku. Wzięliśmy pod uwagę wszystkich pacjentów, którzy otrzymali kody diagnozy odpowiadające za urazy wywołane przez zwierzęta. Ponad 6 milionów przyjęć na oddziały ratunkowe było powiązanych z obrażeniami wywołanymi przez zwierzęta. To daje rocznie 1 291 507 osób lub 19 przypadków na każde 10 tys. przyjęć – relacjonuje dr Forrester, chirurg i specjalista do spraw opieki na Uniwersytecie Stanforda.

infoplanet zdrowie zwierzeta i smiertelne urazy niebezpieczne pajaki, komary, kleszcze i stonogi

Dane pochodzą z ankiet przeprowadzonych na poziomie ogólnokrajowym przez Departament Nadzwyczajnych Służb w służbie zdrowia i jakości kosztów opieki zdrowotnej. Forrester i jego współpracownicy wykorzystali Międzynarodowe Klasyfikacje Chorób Światowej Organizacji Zdrowia w celu zidentyfikowania osób, które odwiedziły oddziały szpitalne w związku z urazami wywołanymi przez zwierzęta.

Najczęstszą przyczyną urazów wywołanych przez zwierzęta są ukąszenia niejadowitych stawonogów, do których należą pająki, komary, kleszcze i stonogi. Wraz ze wzrostem temperatury stworzenia te będą w stanie przetrwać w większej liczbie miejsc, co oznacza, że mogą zranić jeszcze więcej ludzi. Także większe zwierzęta, takie jak niedźwiedzie, coraz częściej mają swoje siedliska w pobliżu skupisk ludzkich, mieszkalnych i rekreacyjnych, więc urazy wywołane przez te zwierzęta również mogą stać się częstsze.

– Przede wszystkim najczęstsze urazy, które wywołują zwierzęta nie pochodzą od dużych zwierząt, typu aligatory czy niedźwiedzie. Prawie połowa urazów (41%) była związana z ukąszeniami niejadowitych stawonogów. Drugą najczęstszą przyczyną były ugryzienia psów, co stanowiło 26% obrażeń. Trzecie były ukąszenia i użądlenia szerszeni, os i pszczół, które stanowiły 13% obrażeń– podsumowuje Forrester.

Urazy wywołane przez zwierzęta i czynniki ryzyka

Największy odsetek urazów wywołanych przez zwierzętami (42%) miał miejsce na południu USA, czyli tam, gdzie jest najcieplej. Innym ważnym punktem odnotowanym w badaniu jest to, że „osoby o najniższych dochodach najbardziej doświadczają tego typu ataków” – zauważa Lorann Stallones, dyrektor programu studiów podyplomowych w dziedzinie zdrowia publicznego w Colorado School of Public Health na Colorado State University. Badanie wykazało, że najniższy dochód przypadający na gospodarstwo domowe miała największa grupa pacjentów trafiających do szpitali ze względu na urazy wywołane przez zwierzęta (34). Jednocześnie byli to pacjenci, którzy doznali obrażeń w wyniku ukąszeń jadowitych węży, pająków i stawonogów.

infoplanet zdrowie zwierzeta i smiertelne urazy wywolane przez zwierzeta i czynniki ryzyka

– To odkrycie ma wpływ na programy profilaktyczne w zakresie zdrowia publicznego, których celem jest ograniczenie urazów wywołanych przez zwierzęta. Tylko 3% osób, które pojawiły się na oddziale ratunkowym, przyjęto do szpitala. Jedna trzecia przyjęć dotyczyła jadowitych ukąszeń stawonogów. Ci pacjenci, którzy mieli izolowane obrażenia jamy brzusznej, zostali przyjęci do szpitala lub umarli – skomentował Stallones.

Chociaż w badanym okresie wystąpiło wiele urazów, zginęło tylko 1 162 osób, co stanowi 0,02% wizyt w nagłych wypadkach. Spośród tych zgonów 278 nastąpiło po ukąszeniu niejadowitych stawonogów. Największą częstotliwość zgonów wywoływały ugryzienia szczura: 6 przypadków śmiertelnych na 10 tys. ugryzień. Jak twierdzi dr Christopher Holstege, profesor medycyny ratunkowej i pediatrii na University of Virginia w Charlottesville, jednym z możliwych wyjaśnień mogą być choroby i infekcje związane z ukąszeniami. Niektóre z nich obejmują gronkowce i zapalenie tkanki łącznej.

Amerykańskie Ośrodki Kontroli i Prewencji Chorób stwierdzają, że „oprócz bólu, urazów lub uszkodzenia nerwów, ugryzienia psów mogą skutkować zakażeniem, narażając ofiarę na ryzyko choroby lub – w rzadkich przypadkach – śmierci. Autorzy badania zauważają, że całkowity koszt tych obrażeń w okresie 5 lat wyniósł 5,96 mld dolarów, bez uwzględnienia dodatkowych kosztów, takich jak koszty lekarza, ambulatoriów i rehabilitacji oraz koszty utraconej pracy. Z tego względu podjęto już działania prewencyjne mające na celu ograniczenia obrażeń wynikających z urazów wywoływanych przez zwierzęta.

Źródło: CNN Health