Jak przekonuje dr Radomir Jaskuła – biolog i zoolog z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego, dotąd poznanych zostało już ponad milion gatunków owadów, które mają wiele rozmaitych, ciekawych przystosowań, które mogą być wykorzystywane w rozwoju techniki.

Jak wyjaśnia ekspert, owady mają kolosalne znaczenie dla rozwoju techniki. Ich obserwacje pozwoliły na rozwój technologii w wojskowości, budownictwie, górnictwie, jubilerstwie, robotyce, informatyce, a nawet astronautyce. Co ciekawe, ich wykorzystanie sięga setek lat wstecz.

infoplanet zwierzeta i zdrowie owady inspiruja czlowieka

– Czasy oczywiście się zmieniły, ludzie nauczyli się obserwować dokładniej owady, a przez to wykorzystywać znacznie skuteczniej wynalazki przez nie „wyprodukowane”. W konsekwencji mamy choćby nowe kosmetyki czy farby w sprayu. Mechanizm ich działania jest pochodną obserwacji drapieżnych chrząszczy z rodzaju Brachinus – zwanego strzelem bombardierem, który broni się przed drapieżnikami wyrzucając z odwłoka „broń chemiczną” właśnie w sprayu – wyjaśnia dr Jaskuła.

Jednym z wynalazków, które zawdzięczamy motylom, są popularne smartfony. Stosowane w nich najbardziej energooszczędne rozwiązania wywodzą się z obserwacji południowoamerykańskich motyli z rodzaju Morfo.

infoplanet zwierzeta i zdrowie owady inspiruja czlowieka motyl

– Te pięknie ubarwione, niebieskie motyle posiadły umiejętność „akumulowania energii” słonecznej w charakterystyczny sposób. I dzisiaj japońscy konstruktorzy wykorzystują to z powodzeniem do konstruowania właśnie smartfonów, oszczędzających nawet do 90% energii w porównaniu do modeli jeszcze niedawno produkowanych. Technologia ta jest również korzystna dla wzroku użytkowników, ponieważ emitują mniej światła, dzięki czemu nie męczą oczu – wyjaśnił dr Jaskuła.

Wynalazkiem owadów pustynnych jest również odzyskiwanie wody z porannej mgły. Obserwacje chrząszczy z rodziny czarnuchowatych (Tenebrionidae) sprawiły, że dziś jesteśmy w stanie odzyskiwać wodę z mgły, która podnosi się po nocy. Wznoszące się ciepłe powietrze, zawierające zwykle dużą ilość wilgoci, osadza się na różnych napotykanych przedmiotach. Wykorzystanie tego faktu przez człowieka to także zasługa owadów. Jak argumentuje zoolog, małe owady i ich sieci wkrótce mogą stać się kluczowym elementem również innych rozwiązań.

infoplanet zwierzeta i zdrowie owady inspiruja czlowieka chrzaszcz

Tak naprawdę dopiero od kilkudziesięciu lat uczymy się obserwować owady. W związku z tym jest bardzo prawdopodobne, że każdy kolejny rok będzie przynosił nowe odkrycia, które będzie można przełożyć na dalsze wynalazki ułatwiające życie człowiekowi w różnych częściach świata” – podsumowuje dr Jaskuła.