Papugi są inteligentnymi ptakami zdolnymi do kompleksowego myślenia. Dlaczego? Okazuje się, że geny, które odgrywają rolę w rozwoju ich mózgu, są podobne do tych, które ewoluowały, by przekształcić się w duże mózgi u ludzi.

– Papugi mogą budować złożone zdania, są bardzo towarzyskie i podobne do ludzi. To niespodzianka w tym sensie, że ptaki te są tak różne od ludzi, ale jest to również satysfakcjonujące, ponieważ można przewidzieć, że w ewolucji na podobne cechy działają podobne mechanizmy – mówi Claudio Mello z Oregon Health & Science University.

infoplanet zdrowie geny papugi podobne do ludzi wnioski

Aby sprawdzić, jak rozwijają się mózgi tych ptaków, Mello i jego zespół porównali genom papugi amazonki z 30 innymi ptakami. Naukowcy odkryli, że regiony genomu papugi, które regulują czas i sposób aktywacji rozwoju mózgu, są takie same jak te, które występują u ludzi. Te tak zwane ultra-konserwatywne pierwiastki ewoluowały u obu gatunków w różnym czasie, ale z podobnymi rezultatami. Kiedy te regiony regulatorowe genomu są zakłócane u ludzi, są powiązane z zaburzeniami kognitywnymi, takimi jak autyzm, opóźnienia rozwojowe i deficyty językowe.

infoplanet zdrowie geny papugi podobne do ludzi badania

– Definiują one to jak mózg rośnie i ile jest zbudowanych komórek. Ludzie mają większe mózgi i więcej komórek mózgowych oraz więcej cech kognitywnych niż naczelne, w tym język. Papugi mają większe mózgi niż inne ptaki i mają więcej umiejętności komunikacyjnych – wyjaśnia Mello.

Zespół odkrył także 344 geny związane z długością życia papugi. Żyją one znacznie dłużej, niż można się było spodziewać na podstawie ich wielkości ciała i metabolizmu. Niektóre nawet żyją do 80 lat. Jak odkrył Mello i jego zespół, geny papugi mogą naprawiać uszkodzenia DNA w czasie życia, spowalniają śmierć komórek z powodu stresu oraz ograniczają przerost komórek i nowotwory. „Wydaje się, że papugi wykorzystały całą gamę genów. Być może dlatego tak długo żyją” – podsumowuje autor badania.

Źródło: Current Biology, DOI: 10.1016 / j.cub.2018.10.050