W Centrum Medycznym w Piekarach Śląskich terapię dla dzieci prowadzą Lilo, Gladys i Uno. Trzy psy, rasy pudel królewski, border collie i chart angielski, pracują rehabilitując dzieci.

Dogoterapia – czyli terapia z udziałem psa – jest metodą wspomagającą efekty rehabilitacji. Do walki o zdrowie w jej trakcie motywuje specjalnie w tym celu dobrany pies z opiekunem, którym jest wykwalifikowany terapeuta. Psy prowadzące dogoterapię muszą zostać odpowiednio przeszkolone i testowane. Następnie czeka ich specjalistyczny egzamin, dzięki któremu uzyskują certyfikat Polskiego Instytutu Dogoterapii.

infoplanet sluzba zdrowia dogoterapia dla dzieci

– Szpital, jako placówka medyczna również musiał spełnić procedury pozwalające, by pies mógł wejść na teren szpitala i uczestniczyć w rehabilitacji. Nasze psy są odpowiednio dobrane. Przeszły szkolenia i rygorystyczne badania lekarskie. Pracują, w końcu z dziećmi – relacjonuje fizjoterapeutka Anna Mikołajczyk, która prowadzi dogoterapię w Dziennym Ośrodku Rehabilitacji Leczniczej w Centrum Medycznym w Piekarach Śląskich.

Czy dogoterapią może zająć się każdy pies? Jak przekonuje fizjoterapeutka, nie ma w tym względzie obostrzeń.

– W terapii pomóc może każdy pies. Rasa i rodowód nie ma tu znaczenia. Najważniejsze są predyspozycje czworonoga. Wiele ćwiczeń dziecko wykonuje w formie zabawy ruchowej z psem, a zajęcia są bardziej atrakcyjne. Psa dobieramy do wieku dziecka i dysfunkcji ruchowej. I tak na przykład chart Uno idealnie sprawdza się w rehabilitacji maluszków, a do dzieci w wieku przedszkolnym kierujemy pudla Lilo. Nie ma jednak reguły. Dla każdego pacjenta przygotowujemy indywidualną terapię i dobieramy psiaka – wyjaśnia rehabilitantka.

Jak podkreśla ekspertka, psy mają pogodną naturę, dlatego nie tylko zachęcają dzieci do ćwiczeń, ale i poprawiają ich samopoczucie. Dogoterapia jest również edukacją z zakresu odpowiedniego zachowania w stosunku do zwierząt.

Dzienny Ośrodek Rehabilitacji w Centrum Medycznym w Piekarach Śląskich nie prowadzi zajęć terapeutycznych refundowanych przez NFZ, mimo to chętnych na dogoterapię nie brakuje. Do psich terapeutów zgłaszane są dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego i potrzebujące fizjoterapii ambulatoryjnej.