Spanie ze zwierzętami nie jest niczym niezwykłym. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym niedawno wśród właścicieli zwierząt domowych przez American Pet Products Association, 62% małych psów, 41% średnich psów i 32% dużych psów sypia z właścicielami. Ogółem prawie połowa psów sypia w łóżkach swoich właścicieli. Wyniki badania pokazują również, że 62% kotów sypia z dorosłymi właścicielami, a 13% kotów – z dziećmi.

Czy spanie ze zwierzętami jest zdrowe?

Derek Damin z Kentuckiana Allergy, Asthma & Immunology w Louisville, jest zdania, że ludzie, którzy cierpią z powodu alergii na sierść zwierząt domowych lub astmy, nie powinni spać z psami i kotami, a nawet pozwalać im na przebywanie w sypialni.

Jednocześnie Damin ma świadomość, że większość miłośników zwierząt nie wyrzuci swego pupila z łóżka, nawet jeśli staje się on przyczyną problemów alergicznych. Dlatego zaleca odczulanie, pozwalające zwiększyć tolerancję na sierść zwierząt domowych.

– Jeśli nie jesteś uczulony, naprawdę nie ma większego problemu z trzymaniem psa w łóżku. To jest w porządku, o ile nie zakłóca twojego snu – mówi Damin, który sam od lat dzieli łóżko ze swoim miniaturowym jamnikiem.

Zwierzęta też chrapią

Kolejną istotą kwestią związaną z sypianiem ze zwierzętami jest to, że mogą one skutecznie zakłócać sen. Badanie przeprowadzone przez Mayo Clinic Sleep Disorders Center wykazało, że około połowa pacjentów deklarujących problemy ze snem miała psa lub kota, 53% właścicieli zaś przyznało, że to właśnie zwierzęta przyczyniają się do problemów z sennością.

– Miałem pacjentów, którzy przychodzili na wizytę z powodu bezsenności, a później okazywało się, że ich pies chrapie całą noc – mówi Lisa Shives, dyrektor medyczna Northshore Sleep Medicine – kliniki zaburzeń snu w Chicago.

Shives zaleca osobom, które mają problemy ze snem, rozważyć trzymanie zwierząt domowych z dala od sypialni.

Czy zwierzęta mogą pomóc w zasypianiu?

– Istnieje wiele korzyści medycznych związanych ze zwierzęciem. A niektórzy ludzie mogą czuć się bezpieczniej lub spokojniej z psem w swoim łóżku – twierdzi Shives, która również śpi ze swoim psem.

Candace Hunziker z Kennesaw, potwierdza, że właśnie dlatego sypia ze swym psem rasy labrador retriever.

– Śpi, leżąc na mnie i oddycha bardzo rytmicznie – dodaje Hunziker. – Ponieważ cierpię na bezsenność, podobnie jak moja rodzina, wszyscy śpimy z psami. One usypiają nas lepiej niż leki.

Co z seksem?

Co z intymnością, kiedy śpisz ze swoim zwierzakiem? Czy jego obecność może wpływać na twoje życie seksualne? Zapytaliśmy o to Elizabeth i Charlesa Schmitzów, ekspertów od miłości i małżeństwa, którzy napisali książkę „Złote rocznice: Siedem tajemnic udanego małżeństwa”.

– Wiele z naszych odnoszących sukcesy par ma zwierzęta domowe i z nimi sypia. To, jak radzą sobie z kwestią intymności, jest już kwestią indywidualną. Niektórzy nie wpuszczają zwierząt do sypialni, czując dyskomfort, gdy zwierzęta się im przyglądają, inni zaś nie mają nic przeciwko temu. Problem powstaje w chwili, gdy jedna osoba czuje się w towarzystwie zwierzaka dobrze, druga nie. Wówczas trzeba koniecznie o tym porozmawiać i znaleźć satysfakcjonujące obie strony wyjście z sytuacji – mówi Elizabeth Schmitz.

Ważne jest również to, aby zwierzęta nie spały fizycznie pomiędzy małżonkami. Jak twierdzi Elizabeth Schmitz, dotyk ma w relacji ogromne znaczenie.To jedna z tajemnic udanego małżeństwa, ważniejsza od seksu.

Jak wyciągnąć kota z łóżka

Nawet kiedy ludzie ostatecznie decydują się odzwyczaić zwierzę od sypiania w łóżku, większość uważa, że nie jest to łatwe zadanie.

Ingrid Johnson, technik weterynaryjny i konsultantka ds. zachowań kotów w klinice weterynaryjnej w Marietta, radzi klientom, aby nigdy nie wpuszczali kota do sypialni, jeśli nie chcą z nim spać. Koty działają na zasadzie „wszystko albo nic”, więc drzwi albo muszą zawsze być dla nich otwarte, albo nie należy ich nigdy otwierać.

– Jeśli nagle usuniesz kota z sypialni, może stać się sfrustrowany i zacząć destrukcyjne zachowania. Koty nie reagują dobrze, jeśli zabiera się im terytorium – mówi Johnson.

Ale jeśli nie chcemy, aby kot, z którym śpimy, nadal przebywał w naszym łóżku, Johnson zaleca, aby dać mu w nocy jakieś inne zajęcie. Postarajmy się, aby kociaki miały zabawki, lub stwórzmy kotu miejsce przy oknie z widokiem na zewnątrz. Dla kota wszystkie ćmy i owady latające wokół światła tuż za oknem są jak telewizja.

Pies w sypialni?

Zdaniem Victorii Stilwell, znanej treserki psów i gwiazdy programu telewizyjnego „It's Me or the Dog”, jeśli pies nie ma problemów z zachowaniem, możesz pozwolić mu spać w łóżku. Ze jego punktu widzenia będzie to jak komplement.

– Psy śpią tylko z ludźmi lub psami, którym ufają – mówi, zaznaczając jednak, że agresywne lub dominujące psy nie powinny spać w łóżkach.

Stillwell wspomina pewną parę, która sypiała z trzema olbrzymimi mastifami. Jeden z psów zaczął się rzucać się na ich dziecko, kiedy zbliżała się do łóżka. Stilwell kupiła trzy duże łóżka dla psów i nauczyła mastify w nich spać.

„Spraw, aby opuszczenie z łóżka było dla psa jak zabawa, nie szczędź mu pochwał ani pieszczot” – radzi Stilwell. Warto też pogodzić się z tym, że spędzi się kilka nieprzespanych nocy, choć efekt z pewnością będzie tego wart.