Weterynarze ostrzegają przed drastycznymi skutkami nadmiernych kilogramów u kotów. Jak twierdzi Philip Shanker, właściciel The Cat Hospital w Campbell w Kaliforni, „lubimy rozpieszczać nasze koty, a koty lubią jeść, więc łatwo jest przekarmić”. Jednak nawet kilka dodatkowych kilogramów może sprawić, że twoje zwierzę będzie miało większe problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca typu 2 i zapalenie stawów. Czy ten problem dotyczy również twojego pupila?

Idealna waga dla kotów

Większość domowych kotów powinna ważyć około 4,5 kilograma, choć waga ta może się różnić w zależności od rasy i wieku kota. Zdrowy kot syjamski może ważyć zaledwie 2,5 kilograma, podczas gdy Maine Coon bez negatywnego wpływu na swój stan fizyczny osiąga nawet 9 kilogramów.

Kot syjamski

Twój weterynarz z pewnością powie, kiedy twój kot ma nadwagę. Jednak – jak przekonują specjaliści – są pewne oznaki, których możesz szukać samemu.

– Koty powinny mieć figurę klepsydry. Gdy patrzysz na nie z boku, nie powinieneś widzieć zwisającego brzucha, a przy dotyku – powinieneś być w stanie wyczuć ich żebra – mówi Melissa Mustillo, weterynarz w A Cat Clinic w Maryland.

Jak zatrzymać nadmierne kilogramy?

Weterynarze twierdzą, że przyrost masy ciała kotów zwykle sprowadza się do rodzaju i ilości podawanego pokarmu, a także zwykłej nudy.

– Kiedy koty się nudzą, zaczynają jeść. A jeśli nie ma już jedzenia w ich misce proszą o więcej  – wyjaśnia Mustillo.

Znudzony kot

Niewielu właścicieli potrafi nie ulec tym prośbom. Zależy im na tym, by zwierzęta były zadowolone i szczęśliwe. Jednak nie zawsze oznacza to uległość wobec zwierzęcia.

– Jeśli widzisz, że twój kot jest zbyt ciężki, twoim celem powinna stać się utrata zbędnych kilogramów u twojego pupila. Może to zająć pół roku, może nawet rok. Jest to bardzo powolny proces. Bądź cierpliwy – mówi Mustillo.

Sposoby na dobrą wagę

Jeśli zauważasz nieprawidłowości w wadze swojego kota, możesz zastosować kilka prostych chwytów. Przede wszystkim wymień suchą karmę na puszkę, która zwykle zawiera więcej białka i mniej węglowodanów. To również dobry sposób na ograniczenie posiłków Twojego zwierzaka. Wiele kotów przybiera na wadze, gdy właściciele wrzucają do miski suche jedzenie, aby ich koty mogły jeść przez cały dzień.

Dieta kota

Ponadto zmniejsz ilość smakołyków. Koty radzą sobie równie dobrze, gdy nagradzasz je inaczej, na przykład zabawą. Spraw również, by twój zwierzak zapracował na swoje jedzenie. Weterynarze odkryli, że są one zdrowsze i spokojniejsze, gdy ich właściciele wymagają od nich wykonania zadań, aby uzyskały smakołyki. Możesz schować niektóre przekąski w przegrodach skrzynki na wino lub wyciąć jedną lub więcej małych otworów w plastikowej butelce. Zagadki spowalniają jedzenie, a jednocześnie wykorzystują naturalne instynkty do polowania.

Jednak istnieje podstawowa kwestia, która musisz rozwikłać, zanim zdecydujesz się, że twój zwierzak przechodzi na dietę – upewnij się, że przyczyną jego problemów z wagą nie jest choroba.