Jak przekonuje australijski patolog, przypadek śmierci starszej kobiety to dowód na to, że agresywne koguty mogą być naprawdę niebezpieczne.

Roger Byard z Uniwersytetu Adelaide poddał badaniom ciało kobiety z południowej Australii zaatakowanej przez agresywnego koguta, aby zapobiec podobnym tragediom w przyszłości. Jak wyjaśnia patolog, starsza kobieta zbierała jajka, gdy kogut udziobał ją w kostkę, powodując krwotok i zapaść.

ifnfoplanet zwierzeta i zdrowie agresywny kogut smierc

– Sekcja zwłok ujawniła, że miała 2 małe rany na lewej nodze, a jej śmierć spowodowana była krwawieniem z żylaków. Ta sprawa uświadomiła nam, jak bezbronne są osoby starsze i jak łatwo uszkodzić żylaki. Starszy ludzie nie mogą się też łatwo bronić przed atakami zwierząt, bo ich równowaga nie jest najlepsza – wyjaśnił patolog.

Problematykę zagrożeń osób starszych, które mają żylaki, poruszano również niedawno w czasopiśmie „Forensic Science Medicine and Pathology”. Jak ustalono, są to workowate lub wrzecionowate poszerzenia powierzchownych żył z towarzyszącymi wydłużeniami i charakterystycznym poskręcaniem.

ifnfoplanet zwierzeta i zdrowie agresywny kogut

– Osoby, które cierpią na żylaki, mogą się bardzo szybko wykrwawić. Miałem wiele przypadków zgonów po tym, jak ludzie po prostu uderzyli się o coś w domu. Nie wiedzą, co mają zrobić i umierają z tego powodu – zwrócił uwagę prof. Byard.

Choć ataki kogutów są dość rzadkie, śmiertelny przypadek wzbudza obawy ekspertów dotyczące niebezpieczeństwa wynikającego z hodowania zwierząt domowych. Jak przypominają, zdarzało się, że kogut udziobał małe dzieci w główki, powodując u nich uszkodzenie mózgu.

Źródło: Forensic Science Medicine and Pathology