Powszechnie wiadomo, że gdzie pływają delfiny, nigdy nie ma rekinów. Jednak dla żeglarzy, którzy pocieszają się tym faktem, eksperci mają złe wieści.

„To mit” – przekonuje Andrew Nosal, ekspert ds. rekinów z University of San Diego. Co więcej, jak dodaje badacz życia rekinów Stephen Kajiura z Florida Atlantic University, to mit bardzo daleki od prawdy, ponieważ jest dokładnie odwrotnie. W rejonie, w którym znajdują się delfiny, częściej pojawiają się również rekiny. Dzieje się tak dlatego, że oba gatunki są drapieżnikami – wybierają się zatem tam, gdzie mogą polować.

infoplanet zwierzeta i zdrowie delfiny kontra rekiny delfiny

Mit wywodzi się z fałszywego przekonania, że delfiny są naturalnymi wrogami rekinów, dlatego rekiny robią wszystko, aby ich uniknąć. Jest w tym ziarno prawdy. Choć delfiny i rekiny na ogół pływają obok siebie, delfiny czasami atakują rekiny, gdy czują się zagrożone – informują naukowcy. Bardziej agresywne delfiny będą taranować rekiny nosami lub uderzać w nie całą siłą swoich ciał. Co więcej, orki i wieloryby, najwięksi członkowie rodziny delfinów, znane są również z polowania na rekiny.

Mimo to popkultura pochwyciła wizerunek delfina walczącego z rekinami. Powielał je chociażby popularny serial telewizyjny „Flipper” – o dwóch chłopcach i ich delfinach, który pokazywał delfina zaciekle odstraszającego rekiny od właścicieli. Na nieszczęście dla surferów i żeglarzy, Flipper nie był wcieleniem typowego zachowania delfinów.

infoplanet zwierzeta i zdrowie delfiny kontra rekiny rekiny

Istnieją jednak inne zasady, których wystarczy przestrzegać, aby zminimalizować ryzyko spotkania rekina, który może zagrażać zdrowiu lub nawet życiu. Po pierwsze, warto unikać pływania o wschodzie i zachodzie słońca, kiedy widoczność jest mniejsza, a rekinom jest znacznie trudniej odróżnić pływaka od smacznej ryby. Po drugie, istotne jest unikanie miejsc, w których rekiny lubią spędzać czas – podwodnych zboczy, urwisk, wodorostów, dużych ławic ryb lub rybackich łodzi. Po trzecie – wystarczy pływać po wodach strzeżonych przez ratowników.

Co najważniejsze, surferzy i żeglarze powinni pamiętać, że chociaż szanse na zaatakowanie przez rekina są znikome, a zwierzęta te w USA są przyczyną tylko jednej śmierci rocznie, ocean jest naturalnym terytorium rekinów. Pływacy powinni więc mieć właściwe nastawienie do pływania w oceanie – to dom tych stworzeń, dlatego trudno wydzielić w nim „wody nienawiedzane przez rekiny”.