Koty drapią nie tylko dlatego, by ścierać rosnące pazury, ale zdarza im się to również podczas zabawy. Wówczas na cel biorą zwykle swoich właścicieli. Czy drapnięcie kota może być niebezpieczne dla zdrowia?

Potrzeba drapania u kotów może zostać zaspokojona za pomocą dostępnych na rynku akcesoriów, takich jak drapaki. Nie gwarantują one jednak całkowitego uniknięcia bolesnych śladów kocich pazurów, pozostawionych na ciele właściciela. Drapnięcie kota może także skutkować chwilowymi dolegliwościami bólowymi, stanem zapalnym i niewielką blizną. Choć wskutek zadrapania lub ugryzienia rzadko pojawiają się poważne problemy zdrowotne, nawet czysty zwierzak, który nie ma kontaktu z innymi czworonogami, może przenosić choroby.

infoplanet zwierzeta i zdrowie groźne drapniecia kota pazur

Koty domowe mają kontakt z bakteriami, które gromadzą się w szczególności na ich łapach i pazurach. Jednym z ich najczęstszych źródeł jest kuweta, w której gromadzą się drobnoustroje, przenoszone przez zwierzaka podczas zakopywania odchodów. Z tego względu drapnięcie kota może skutkować zakażeniem nawet kilkoma typami bakterii, które wymaga czasem długotrwałej antybiotykoterapii i skomplikowanego leczenia operacyjnego, gdy w okolicy zainfekowanej rany rozwinie się martwica tkanek.

Jedną z poważnych chorób, która może być przenoszona przez drapnięcia lub ugryzienia kota, jest choroba kociego pazura. Jesteśmy na nią narażeni zwłaszcza w przypadku ataku bezpańskiego zwierzaka, ale ryzyko wiąże się również z posiadaniem kota domowego, zwłaszcza młodego. Choroba to efekt występowania w organizmie kota szczepu bakterii Gram-ujemnych i początkowo daje typowe objawy stanu zapalnego: zaczerwienienie skóry w miejscu zadrapania , bolesność i ropne grudki. Następnie pojawiają się: narastające osłabienie, ból głowy, brzucha i pleców, a nierzadko – biegunka i wymioty. Charakterystyczny objaw zakażenia chorobą kociego pazura to powiększenie węzłów chłonnych.

infoplanet zwierzeta i zdrowie groźne drapniecia kota koci pazur

Jak zapobiegać groźnym zakażeniom, które mogą być przenoszone przez drapnięcia kota? Należy pamiętać o dbaniu o stan zdrowia zwierzaka i systematycznym odwiedzaniu weterynarza, co może ustrzec nas przed chorobami odzwierzęcymi.