Niektórzy ludzie mogą siedzieć na zewnątrz przez całe lato i nie cierpią z powodu ukąszeń komarów. Inni zamieniają się w swędzący kłębek, nawet pomimo kąpieli w dużej ilości odstraszaczy. Co jest tego przyczyną?

Chodzi głównie o niewidzialny chemiczny obraz otaczającego nas powietrza. Komary widzą go za pomocą wyspecjalizowanych narządów zmysłów i za jego pomocą znajdują ofiary, podążając za subtelnymi śladami chemicznymi pozostawionymi przez ich ciała. Komary, aby znaleźć żywicieli, sugerują się zwłaszcza ilością dwutlenku węgla w powietrzu. Zanim wydychany przez nas dwutlenek węgla zmiesza się z powietrzem, przez jakiś czas pozostaje w otoczeniu człowieka.

infoplanet zwierzeta i zdrowie kogo gryza komary owady

– Komary zaczynają reagować na impulsy dwutlenku węgla zwłaszcza pod wiatr, ponieważ wyczuwają wyższe stężenia niż zawiera normalne powietrze z otoczenia. Używając dwutlenku węgla, komary mogą znaleźć interesujące ich obiekty z odległości nawet 50 metrów – wyjaśnia Joop van Loon, entomolog z Uniwersytetu Wageningen w Holandii.

W bliskim sąsiedztwie człowieka komary biorą pod uwagę wiele czynników, w tym temperaturę skóry, obecność pary wodnej i kolor. Naukowcy uważają jednak, że najważniejsze dla wyboru ofiary są związki chemiczne wytwarzane przez kolonie mikrobów, które żyją na naszej skórze.

– Bakterie przekształcają wydzieliny naszych gruczołów potowych w lotne związki, które są przenoszone przez powietrze do systemu węchowego na głowie komarów. Te bukiety chemiczne są złożone, zawierają ponad 300 różnych związków i różnią się w zależności od zmienności genetycznej i środowiska danej osoby – wyjaśnia Van Loon.

infoplanet zwierzeta i zdrowie kogo gryza komary

Subtelne różnice w składzie bukietów chemicznych mogą być przyczyną dużych różnic w liczbie ugryzień. Różnice w proporcjach chemikaliów wytwarzanych przez mikroby mogą się różnić u ojca i córki, żyjących w tym samym gospodarstwie domowym. Co więcej, skład kolonii drobnoustrojów zmienia się w czasie u tej samej osoby, zwłaszcza jeśli jest chora.

–Na przykład mężczyźni z większą różnorodnością drobnoustrojów skórnych mieli tendencję do uzyskiwania mniejszej liczby ukąszeń komarów niż mężczyźni z mniej zróżnicowanymi drobnoustrojami skóry – dodaje Jeff Riffell, profesor biologii na University of Washington, przywołując wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie :Plos One” w 2011 roku.

Jak przekonuje prof. Riffell, nie mamy zatem zbyt dużej kontroli nad mikrobiomami na naszej skórze, ale z badań wynika jeszcze jedna zależność: „komary uwielbiają kolor czarny” – warto zatem zastanowić się nad noszeniem jaśniejszych ubrań.