Pandy są znane z czarno-białego umaszczenia futra, dlatego znawcy dzikiej przyrody byli oszołomieni, kiedy w zeszłym miesiącu zobaczyli wędrującą przez bambusowy las w Chinach białą pandę z czerwonymi oczami. Jak się okazało, ta dzika panda jest pierwszym znanym albinosem gatunku Panda wielka (Ailuropoda melanoleuca).

Rzadki okaz pandy albinosa

Naukowcy zrobili zdjęcie rzadkiego niedźwiedzia w Narodowym Rezerwacie Przyrody Wolong, znajdującym się w chińskiej prowincji Syczuan. Zostały one wykonane za pomocą kamery na podczerwień 20 kwietnia, choć odkrycie ogłoszono dopiero po weryfikacji widocznego na fotografii okazu 25 maja. W czasie improwizowanej sesji zdjęciowej panda albinos wędrowała po bambusowym lesie około 2000 m n.p.m.

infoplanet zwierzeta i zdrowie pierwsza panda albinos panda wielka

– Sądząc po zdjęciach, panda to albinos w wieku od roku do 2 lat – ocenił Li Sheng, profesor biologii konserwatorskiej na Uniwersytecie w Pekinie.

Odkryta panda albinos to jedna z prawie 1900 pand żyjących na wolności. Według Smithsonian National ZOO kolejne 300 pand żyje w niewoli w ogrodach zoologicznych i ośrodkach hodowlanych.

Brak kolorów a zdrowie pandy

Badanie z 2017 roku wykazało, że czarno-białe kolory pandy pomagają ukryć się jej zarówno w śniegu, jak i w cieniu. Co więcej, niezbędne są również duże, ciemne kręgi wokół oczu pand – pomagają one niedźwiedziom rozpoznać się nawzajem.

O tym, jak brak kolorów wpłynie na zdrowie nowo odkrytej pandy. Sam albinizm jej nie zagraża, gdyż jest wyłącznie brakiem pigmentacji skóry, oczu lub włosów. U ludzi bielactwo może zwiększać ryzyko problemów ze wzrokiem i rakiem skóry. Zwierzętom na wolności zaburzenie recesywne i jego różne stopnie mogą utrudniać ukrywanie się przed drapieżnikami.

– Panda wyglądała na silną, a jego kroki były stabilne, co świadczy o tym, że mutacja genetyczna nie zagraża jej życiu –zapewniał prof. Li w wywiadzie dla stacji CCTV.

Inne albinosy widziane w ostatnich latach to goryl z chowu wsobnego, 3-letni delfin Risso u wybrzeży Kalifornii i zebra urodzona na Hawajach.