Jak informuje czasopismo „Mayo Clinic Proceedings: Innoyations, Quality & Outcomes”, posiadanie zwierzęcia domowego, a w szczególności psa, może obniżać ryzyko chorób serca i naczyń krwionośnych.

Wstępną analizę wyników Kardiozive Brno 2030 przeprowadzili naukowcy z Mayo Clinic, Szpitala Uniwersyteckiego św. Anny w Brnie we współpracy z Uniwersytetem we włoskiej Katanii. Badanie przeprowadzono na podstawie podstawowych informacji dotyczących stanu zdrowia i sytuacji społeczno-ekonomicznej ponad 2000 mieszkańców Brna, zgromadzonych od stycznia 2013 roku do grudnia roku następnego. Dotyczyło ono zależności pomiędzy posiadaniem zwierząt domowych, zwłaszcza psów, a występowaniem czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i zdrowiem sercowo-naczyniowym. Kolejne analizy zaplanowano co 5 lat, aż do 2030 roku.

infoplanet zwierzeta i zdrowie pies na choroby serca badania

Zgodnie z wytycznymi American Heart Association, u osób uczestniczących w badaniu oceniano: wskaźnik masy ciała, ciśnienie krwi, poziom glukozy we krwi, poziom cholesterolu całkowitego, dietę, aktywność fizyczną i palenie. Uzyskane informacje na temat stanu zdrowia właścicieli zwierząt domowych naukowcy porównali z danymi dotyczącymi osób nie posiadających zwierząt w domu. Następnie analizie porównawczej poddano wyniki zdrowotne właścicieli psów i posiadaczu innych zwierząt domowych.

– Ogólnie rzecz biorąc, osoby, które posiadały dowolne zwierzę, częściej zgłaszały większą aktywność fizyczną, lepszą dietę i poziom cukru we krwi na idealnym poziomie. Największe korzyści z posiadania zwierzęcia dotyczyły tych, którzy posiadali psa, niezależnie od ich wieku, płci i poziomu wykształcenia – podsumowuje pracownik naukowy uniwersytetów w Brnie i Katanii dr Andrea Maugeri.

infoplanet zwierzeta i zdrowie pies na choroby serca zdrowie

Jak wyjaśnia uzyskane wyniki badań dr Francisco Lopez-Jimenez z Mayo Clinic w Rochester, posiadanie psa skłania właściciela do regularnej aktywności fizycznej, wychodzenia z domu i fizycznych zabaw. To kolejne korzyści po zaletach w zakresie dwóch czynników ryzyka zawału serca: zdrowia psychicznego i mniejszego odczuwania izolacji społecznej, wynikających z posiadania psa.