Jak przekonują eksperci z Uniwersytetu Sussex w Brighton, psy potrafią usłyszeć i rozróżnić słowa w ten sposób podobny do ludzi. Nie oznacza to jednak, że rozumieją ich znaczenie.

– To bardzo solidne i interesujące odkrycie – ocenia zaangażowany w badania ekspert w dziedzinie komunikacji kręgowców na Uniwersytecie Wiedeńskim Tecumseh Fitch.

infoplanet zwierzeta i zdrowie psy rozrozniaja slowa badania

Badania na 42 psach różnych ras prowadził zespół pod kierunkiem Holly Root-Gutteridge. Testy obejmowały nagrania czworonogów, na których zwierzęta słuchały nagrań jednosylabowych wyrazów, wypowiadanych ze zmiennym akcentem przez różne osoby.

Jak zaobserwowali naukowcy, gdy psy słyszą dane słowo po raz pierwszy, podnoszą uszy, wstają i kierują się w stronę głośnika, okazując zaciekawienie. Przy kolejnym odsłuchaniu tego samego wyrazu w wypowiedzi innej osoby – tracą zainteresowanie. Co ciekawe, czworonogi rozróżniały również słowa zbliżone brzmieniowo, takie jak „had” i „hid”.

infoplanet zwierzeta i zdrowie psy rozrozniaja slowa sluch

– Psy rozpoznają słowa podobnie jak my, niezależnie od tego, kto dane słowo wypowiada i z jak silnym akcentem. Tym samym można powiedzieć, że są to dobre wieści dla tych właścicieli, którzy rozmawiają ze swoimi pupilami. Do tej pory umiejętność rozróżniania słów przypisywano tylko ludziom – komentuje wyniki Root-Gutteridge.

Jak podkreśla ekspert kynologii z Bernard College w Nowym Jorku Anna Horowitz, badania, które pozwalają ocenić psy jako zwierzęta reagujące na słowa nie będące poleceniami ani prośbami, są niezwykle innowacyjne. Niemniej charakter testu nie pozwala stwierdzić, czy zwierzęta rozumieją znaczenie słyszanych słów.