Zgodnie z ostrzeżeniem amerykańskiej agencji rządowej, szczeniaki mogą być wywoływać zakażenie bakteryjne. Problemy zdrowotne do tej pory zgłosiło już 30 osób z 13 różnych stanów w wieku od kilku miesięcy do 70 lat.

Jak potwierdza Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, u osób skarżących się na kłopoty ze zdrowiem zdiagnozowano zakażenie szczepem bakterii campylobacter jejuni, który jest odporny na leki. Ekspertom udało się ustalić, że wcześniej 24 z zakażonych pacjentów miało kontakt ze szczeniakami, a 15 odwiedziło sklep zoologiczny sklepu Petland. Do zakażeń lekoodporną bakterią miało dojść na przełomie ostatnich kilku miesięcy.

infoplanet zwierzeta i zdrowie szczeniaki przyczyna zakazenia bakteria

Bakteria campylobacter jejuni powoduje ostre zapalenie żołądka i jelit, które może przybierać ostry przebieg, z pojawiającymi się wrzodami. Objawami zakażenia są: osłabienie, bóle podbrzusza, mdłości, 40-stopniowa gorączka, stany zapalne jelit i biegunka.

– Przypadków zakażeń może być znacznie więcej, jednak bakteria nie zawsze mogła być prawidłowo zdiagnozowana, bądź też chorzy w ogóle nie zgłosili się do lekarza myląc objawy infekcji z zatruciem pokarmowym. Sieć sklepów Petland wydała oświadczenie, w którym zaznaczono, że zostaną podjęte działania, aby ustalić źródła pojawienia się bakterii i jak najszybciej je wyeliminować. Jak przekonują, zdrowie i bezpieczeństwo klientów jest dla nich najważniejsze – przekonuje Centrum Kontroli i Prewencji Chorób.

infoplanet zwierzeta i zdrowie szczeniaki przyczyna zakazenia ostrzezenie

Jak wyjaśniają eksperci, infekcja campylobacter jejuni to najczęstsza choroba bakteryjna, którą zarażają się ludzie od psów i kotów. Objawy mogą pojawić się w odstępie od 2 do 5 dni po kontakcie z zwierzęciem, które jest nosicielem bakterii.

W ramach prewencji lekarze radzą myć ręce po kontakcie z nieznanym czworonogiem, zwłaszcza przed jedzeniem. Wystosowali również apel do właścicieli psów i kotów, aby nie dać pozwolili lizać się swoim pupilom po twarzy i otwartych ranach.

Źródło: Fox News