Jeden z pingwinów, zamieszkujących ZOO w Warszawie, uległ kontuzji dzioba, co uniemożliwiało mu normalne funkcjonowanie. Zoolodzy z zespołem Laboratorium Farmakologii Stomatologicznej „Arkona” zdecydowali się zrekonstruować dziób ptaka za pomocą nowych technologii.

infoplanet zwierzeta i zdrowie sztuczny dziob zlamanie

Dziób to dla pingwina nie tylko narzędzie do jedzenia pokarmu, ale i broń, używana w czasie walk pomiędzy ptakami, należącymi do stada. Jak wyjaśniają weterynarze, z tego względu może on ulec kontuzji, a nawet złamaniu, co utrudnia życie pingwinom. Takiemu uszkodzeniu uległ dziób pingwina z ZOO w Warszawie, który został przez opiekunów nazwany Półdzióbek. W efekcie urazu ptak nie był w stanie samodzielnie jeść i musiał żyć poza stadem.

– Samo wykonanie protezy o długości ok. 4 cm i 2 cm szerokości zajęło około trzech miesięcy. Uszkodzoną żuchwę oszlifowano i oczyszczono z martwych tkanek, a implant wykonano z masy, pasty i włókna do wykonania konstrukcji protezy, a więc tych samych materiałów, co ludzkie plomby. Pingwin przylądkowy większość czasu spędza pod wodą. Z tego powodu do przytwierdzenia protezy użyto mocnego kleju stosowanego do uszkodzonych kopyt dużych zwierząt – wyjaśnia stomatolog Grzegorz Garbarczyk z Laboratorium Farmakologii Stomatologicznej „Arkona”, produkującej materiały do wypełnień i wykonywania prac protetycznych.

Wykonana przez specjalistów proteza odpadła po 5 tygodniach. Wówczas naturalna tkanka rogowa ptaka była już na tyle długa, by Półdzióbek mógł normalnie funkcjonować. Wykonana rekonstrukcja 3D dzioba to pierwszy udany zabieg tego typu, przeprowadzony w Polsce. Wcześniej przeprowadzano próby wydrukowania protezy w drukarce 3D, jednak nie zakończyły się one powodzeniem.

– Dziób ptaka nieustannie rośnie. Odnawia się warstwa rogowa i tak też dzieje się w przypadku naszego pingwina. Dziób będzie odrastał, ale powoli – tłumaczyła Agnieszka Czujkowska, pracująca w ośrodku „Ptasi Azyl” Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie.

infoplanet zwierzeta i zdrowie sztuczny dziob pingwin

Po kilku tygodniach Półdzióbek wrócił do swojego stada, zaczął sam jeść, a nawet znalazł sobie partnerkę. Dziób pingwina po dwóch miesiącach od przeprowadzonej rekonstrukcji wrócił do naturalnej, równej długości.